شما اینجا هستید
خبرهای مهم » شهرداری متولی اصلی برنامه‌ریزی محیط زیست شهری است

معاون هماهنگی و امور عمرانی استاندار یزد، گفت: شهرداری و اداره صمت متولیان اصلی برنامه‌ریزی و حفاظت از محیط زیست در استان یزد هستند.
«محس صادقیان» ، با بیان این‌که نقش شهرداری‌ها در حراست از محیط زیست اجتناب ناپذیر است،‌اظهار کرد:‌ تمام برنامه‌های عملیاتی سطح شهر توسط شهرداری تدوین و اجرایی می‌شوند به همین دلیل این مهم باید در دستور کار ویژه مدیریت شهری قرار گیرد.

وی نابسامانی تخلیه پسماندهای صنعتی در حاشیه شهرهای استان، پسماندهای خانگی و نخاله‌های ساختمانی را از جمله مهمترین دغدغه‌های مدیریت استان یزد در حوزه محیط زیست دانست و افزود:‌ تدوین برنامه ساماندهی نخاله‌های ساختمانی از تولید تا محل مصرف، دفن و بازیافت باید در اولویت اجرایی شورا و شهرداری یزد قرار گیرد.

معاون هماهنگی و امور عمرانی استاندار یزد برنامه‌ریزی مناسب و کارشناسی برای مدیریت پسماندهای خانگی را از دیگر ضرورت‌های اجرایی شهرداری و شورای اسلامی شهر یزد عنوان کرد و گفت:‌ مدیریت استان آماده هرگونه همکاری با شهرداری‌ها و شوراهای اسلامی شهر و روستا در حوزه حفاظت از محیط زیست است.

صادقیان در ادامه با‌ بیان این‌که حفظ حریم شهرها و جلوگیری‌ از تخلیه نخاله‌های ساختمانی و پسماندهای خانگی و صنعتی در حاشیه شهرها حائز اهمیت است،‌ تصریح کرد:‌ شهرداری و اداره صمت دو متولی اصلی حفاظت از محیط زیست هستند.

این مسئول با اشاره به نقش اساسی شهرداری‌ها به عنوان محور حفاظت از محیط زیست در سطح شهر و استان یزد،‌ تأکید کرد:‌ طی دو هفته گذشته در کارگروه گذشته وظیفه پیگیری حفاظت از محیط زیست شهر یزد به عهده کمیسیون خدمات شهری شورای اسلامی شهر یزد محول شده است.

وی خاطرنشان کرد:‌ با برنامه‌ریزی‌های انجام شده نقش اساسی در برنامه‌ریزی مدیریت پسماند و حفاظت از محیط زیست به عهده کمیسیون خدمات شهری شورای اسلامی یزد واگذار شده و در ادامه مصوبات لازم توسط استانداری در کارگروهای مختلف عملیاتی می‌شوند.

معاون استاندار یزد گفت: تا زمانی که شهرداری و شورای اسلامی به عنوان اصلی‌ترین متولیان مدیریت شهری نقش خود را به خوبی در راستای حفاظت از محیط زیست و ساماندهی پسماندها ایفا نکنند هیچ وقت به موفقیت لازم به دست نمی‌یابیم.

لزوم تهیه پیوست محیط زیست در مصوبات شورای شهر

«سیدمحمد رستگاری» فرماندار یزد هم در ادامه با اشاره به نقش شهرداری و شورای شهر در حفاظت از محیط زیست،‌اظهار کرد:‌ تمام ابعاد زندگی مردم با شهرداری ارتباط مستقیم دارد.

وی افزود:‌ پیوست محیط زیست باید در تمام برنامه‌ها و مصوبات شورای اسلامی و شهرداری یزد ضمیمه شود.

رستگاری با بیان این‌که تقویت ابعاد حاکمیتی، ‌برنامه‌ریزی و نظارتی شهرداری در بحث محیط زیست باید در اولویت اجرایی این دستگاه قرار گیرد،‌ گفت‌:‌ دفع زباله‌های شهری و مدیریت نخاله‌های ساختمانی از دیگر ضرورت‌های مدیریت شهری است.

این مسئول با بیان این‌که در شرایط فعلی که عزم مدیریت استان و دیگر دستگاه‌های متولی برای ساماندهی نخاله‌های ساختمانی جدی است، تصریح کرد: مکان‌یابی مناسب برای دفع نخاله‌های ساختمانی در دستور کار کمیسیون خدمات شهری شورای اسلامی شهر یزد قرار گیرد.

فرماندار یزد پایان با اشاره به رویکرد شهردار جدید یزد در حوزه محیط زیست،‌ خاطرنشان کرد:‌ فرمانداری به عنوان دستگاه حاکمیتی آماده هرگونه همکاری با شهرداری و شورای اسلامی شهر یزد در حوزه ساماندهی پسماندها و نخاله‌های ساختمانی است.

 

منبع:ایسنایزد

یزد زیست: سایت خبری محیط زیست | محیط زیست|حیات وحش | منابع طبیعی| اکوتوریسم|صنعت سبز