شما اینجا هستید
بحران آب » بارندگی‌های اخیر هیچ ارتباطی با بارورسازی ابرها نداشت/ایران همچنان نیازمند بارورسازی ابرهاست

مدیر مرکز ملي تحقیقات و مطالعات باروری ابرها مستقر در استان يزد با بيان اين كه بارندگی‌های اخیر هیچ ارتباطی با بارورسازی ابرها نداشته و اين عمليات در هنگام احتمال سيل متوقف است، گفت: تضمینی برای بارندگی‌های آینده در كشور وجود ندارد لذا همچنان به مصرف بهینه و بارورسازی ابرها نیاز داریم.

«فرید گلکار» ، با اشاره به عدم اجرای طرح بارورسازی ابرها در سال گذشته، اظهار کرد: اين طرح به دلیل مشکلات مختلفي از جمله مسائل مالي در هیچ استانی از جمله یزد انجام نشد.

وی با بیان این که بارندگی‌های اخیر هیچ ارتباطی با بارورسازی ابرها نداشته است، افزود: در هر زمانی كه با افزایش بارش مواجه شويم و از سوي سازمان‌هاي مسئول خطر وقوع سیل اعلام شود، عملیات بارورسازی ابرها متوقف می‌شود.

مدیر مرکز باروری ابرها تاكيد كرد: این موضوع، یک پروتکل است و از زمان تاسیس مرکز ملی باروری ابرها، به این قاعده پایبند بوده‌ايم.

وی در ادامه با اشاره به این که در سال جاری اجرای طرح بارورسازی ابرها با مشکلي مواجه نیست، تصریح کرد: به دلیل مشکلات انباشته ناشی از کمی بارش‌ها و آسیب جدی وارد شده به منابع آب‌هاي زیرزمینی کشور، نیاز به مصرف بهینه و تولید اضافه بارش و آب در كشور همچنان وجود دارد.

گلکار با اشاره به این که میانگین بارش کشور خشک و نیمه خشکي همچون ایران حتی در صورت وقوع بارش‌های در حد نرمال و میانگین تاریخی، معادل یک سوم میانگین جهانی است، بیان کرد: به همين دليل نيز در صورتی که بارش سالانه سه برابر میانگین تاریخی شود، تازه به میانگین جهانی خواهيم رسيد.

این مسئول در پایان گفت: با توجه به این که تضمینی برای بارندگی‌های آینده وجود ندارد و مشخص نیست در سال‌های آینده وضعیت بارش کشور چگونه باشد، همچنان به مصرف بهینه و بارورسازی ابرها نیاز داریم.

 

منبع:ایسنایزد

یزد زیست: سایت خبری محیط زیست | محیط زیست|حیات وحش | منابع طبیعی| اکوتوریسم|صنعت سبز