شما اینجا هستید
بحران آب » خسارت ۹۷۲ ميليارد توماني معادن به منابع طبيعي يزد/توقف كمربند سبز يزد به دليل بحران كم‌آبي

مدیر کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان یزد با اشاره به تخريب‌هاي ناشي از فعاليت‌هاي معدنكاري در عرصه‌هاي طببيعي استان، برآورد خسارت‌هاي وارده در اين بخش را حدود ۹۷۲ ميليارد تومان اعلام كرد.

به گزارش یزدزیست ، «محمدرضا آخوندی» در آستانه هفته درختكاري در جمع خبرنگاران با بيان اين كه ميزان خسارت برآورد شده معادن به عرصه‌هاي منابع طبيعي استان حدود ۹۷۲ ميليارد تومان است، اظهار كرد: وسعت اين تخريب‌ها كه تنها مربوط به معادن داراي مجوز بهره‌برداري بوده است بالغ بر ۷۵ هزار هكتار بوده است كه جهت احياي آنها بايد ۹۷۲ ميليارد تومان هزينه كرد.

وي در ادامه خاطرنشان كرد: ۹۸ درصد از مساحت ۷٫۴۲ میلیون هکتاري استان را عرصه‌‌های منابع طبیعی به خود اختصاص داده و اين در حالي است كه تنها در هشت ماهه نخست امسال براي يك ميليون و ۸۰ هزار هكتار از اين عرصه‌ها جهت عمليات معدنكاري استعلام درخواست شده است.

آخوندي با اشاره به ظرفيت‌هاي بالاي كمي و كيفي معادن در استان يزد، خاطرنشان كرد: با اين وجود تنها با ۱۳۴ هزار هكتار از استعلام‌هاي مذكور يعني ۱۱ درصد از آنها از سوي اداره كل منابع طبيعي استان موافقت شده است.

وي متذكر شد: اگر تنها ۱۰ درصد از اين ۱۳۴ هزار هكتار عرصه‌هاي واگذار شده به معادن باعث تخريب عرصه‌ها شود مي‌توان در يك محاسبه ساده ميزان خسارت وارد به تنها پوشش گياهي در استان را ۳۶ درصد از آن اراضي بياباني است را برآورد كرد.

اين مسئول در ادامه پاسخگويي به استعلام‌هاي بخش معدن را براساس قوانين و آيين‌نامه‌هاي موجود ذكر كرد و گفت: بعضاً معادن اين موافقت‌ها را پس از رد استعلام در استان از طريق مراجع بالاتر در سازمان جنگل‌هاي كشور اخذ مي‌كنند.

وي با بيان اين كه واگذاري عرصه‌هاي منابع طبيعي تا سطح ۵۰ هكتار براي طرح‌هاي كشاورزي و تا سطح ۲۰ هكتار براي بخش‌هاي غيركشاورزي برعهده استان است، گفت: منابع طبيعي تنها يكي از دستگاه‌هاي پاسخگو به استعلام در حوزه‌هاي مرتبط است و ساير ارگان‌ها و دستگاه‌ها نيز براي واگذاري عرصه‌ به معادن و ساير بخش‌ها اعلام بلامانع بودن كنند.

وي در بخش ديگري از سخنانش با اشاره به برنامه‌هاي هفته درختكاري در يزد اظهار كرد: توزيع تعداد ۳۰۰ هزار اصله نهال زینتی شامل کاج، سرو خمره‌ای، سنجد شیرین، سنجد تلخ، اقاقیا و زبان گنجشک از ايام الله دهه فجر در استان آغاز شده و در اين هفته نيز ادامه خواهد داشت.

آخوندي در مورد طرح كمربند سبز يزد نيز اظهار كرد: اين طرح كه از سال ۸۰ در استان آغاز شده، تاكنون در سه فاز با مشاركت شهرداري‌هاي يزد و شاهديه اجرا شده به اين ترتيب كه تاكنون ۳۰۰ هكتار درختكاري توسط اداره كل منابع طبيعي و ۳۰۰ هكتار توسط شهرداري‌هاي مذكور انجام شده است.

وي با بيان اين كه نگهداري از فضاي سبز به مراتب از هزينه‌هاي ايجاد آن بيشتر است، عنوان كرد: در مجموع ۱۱۰۰ هكتار از اين طرح هنوز باقي مانده كه هر چند بخش‌هايي از آن در حريم شهر قرار گرفته ولي مابقي نيز نيازمند اعتبار و البته آب بسيار زيادي است كه متاسفانه به دليل مشكل كم‌آبي عملاً متوقف شده است.

مدير كل منابع طبيعي استان در اين رابطه با تاكيد بر اين كه حتي سهميه منابع طبيعي استان از آب پساب شهر نيز كفايت ادامه طرح را نمي‌دهد، بيان كرد: معتقديم برداشت آب از منابع آب زيرزميني حتي براي توسعه فضاي سبز عين بيابان‌زائي است.

وي در مورد ميزان مشاركت مردمي در حوزه منابع طبيعي گفت: خوشبختانه تمام طرح‌هاي مرتبط با بخش منابع طبيعي اعم از طرح‌هاي بين‌المللي مناريد و ترسيب كربن تا پارك‌هاي بين راهي و طرح‌هاي مرتع‌داري از طريق مزايده و مناقصه به بخش‌هاي مردمي و خصوصي واگذار شده است.

آخوندي در پايان نيز با اشاره به تخصيص ۱۵٫۹ ميليارد تومان در سال جاري به طرح‌هاي آبخيزداري استان، گزارشي در اين باره ارائه كرد و گفت: براساس تفاهم نامه با استانداري يزد قرار است ۱۰ ميليارد تومان نيز از محل اعتبارات استاني به طرح‌هاي حوزه آبخيزداري استان تخصيص يابد كه اميداريم تا قبل از پايان سال مالي جاري اين امر محقق شود.

 

منبع : ایسنایزد

یزد زیست: سایت خبری محیط زیست | محیط زیست|حیات وحش | منابع طبیعی| اکوتوریسم|صنعت سبز