شما اینجا هستید
خبرهای مهم » ۵۹۱ هزار تن محصول کشاورزی و دامی از کشاورزان یزد خریداری شد

مدیر تعاون روستایی استان یزد از خریداری ۵۹۱ هزار تن محصول کشاورزی از کشاورزان استان یزد به صورت حمایتی یا تضمینی خبر داد.

به گزارش یزدزیست، علی جهازی امروز در نشستی خبری با بیان اینکه تنها راه برون رفت از مشکلات اقتصادی که امروز گریبانگیر کشاورزی شده است، توسعه و حمایت از تعاونی‌هاست، اظهار داشت: تعاونی‌ها به ویژه در بخش کشاورزی نیازمند حمایت‌های جدی‌تری هستند.

وی با بیان اینکه در بازاررسانی محصولات کشاورزی در سطح استان همچنان با مشکلات جدی مواجه هستیم، افزود: تولیدکنندگان ما معمولا بازاریابان خوبی نیستند و لازم است شرایطی فراهم شود که عرضه محصولات کشاورزی هم به نفع تولیدکننده و هم به نفع مصرف کننده باشد.

جهازی در مورد تولیدات دامی استان یزد نیز بیان کرد: تولیدات دامی برای استان بسیار حائز اهمیت است زیرا در این بخش در حال وارد کردن آب مجازی هستیم بنابراین باید از توانمندی دامداران استان استفاده شود تا آب مجازی، تبدیل به شیر و گوشت و سایر فرآورده‌های دامی شود.

مدیر تعاون روستایی استان یزد با اشاره به اینکه میزان تولید شیر در استان یزد بین ۶۰۰ تا ۷۰۰ تن است، عنوان کرد: ۵۰ درصد از این میزان، مصرف داخلی استان است و بقیه به خارج از استان صادر می‌شود.

وی در بخش دیگری از سخنان خود از وجود ۱۲۴ تشکل زیر پوشش تعاون روستایی استان یزد خبر داد و خاطرنشان کرد: در حال حاضر ۱۱۰ هزار نفر از مردم روستاها زیر پوشش این تشکل‌ها هستند.

جهازی ادامه داد: تاکنون ۵۹۱ هزار تن محصولات کشاورزی توسط تشکل‌ها خرید تضمینی یا حمایتی شده است، عنوان کرد: عمده محصول خریداری شده، گندم و پس از آن شیر است.

وی در بخش دیگری از سخنان خود با ارائه آماری از خرید تضمینی و توافقی محصولات کشاورزی در سال‌ ۵۷ و سال ۹۶ اظهار داشت: در سال ۵۷ میزان خرید توافقی و تضمینی در استان یزد ۲ هزار و ۲۷۴ تن بوده در حالی که این رقم در سال ۹۶ با رشد ۷۳ برابری نسبت به قبل از انقلاب به ۱۶۶ هزار و ۶۵۶ تن رسیده است.

جهازی در مورد توزیع مواد سوختی نیز بیان کرد: در سال ۵۷ حدود ۶.۲ میلیون لیتر مواد سوختی در اختیار مردم قرار می‌گرفت و این رقم در سال ۹۶ به رغم گازرسانی به بسیاری از مناطق کشور، این رقم به ۵۵ میلیون لیتر رسیده است.

 

منبع:خبرگزاری مهر

یزد زیست: سایت خبری محیط زیست | محیط زیست|حیات وحش | منابع طبیعی| اکوتوریسم|صنعت سبز