شما اینجا هستید
خبرهای مهم » حال سرو ۲۵۰۰ ساله دربید خوب است!

در حالی که برخي اهالي روستاي دربید يزد اقدامات عمرانی دهیاری را تهديدي براي سور كهن اين روستا مي‌دانند اما دهیار دربيد می‌گوید: جمع‌‌‌آوري سنگفرش‌هاي پيرامون درخت به منظور حفظ سلامت آن صورت گرفته و هيچ گونه كنده‌كاري پاي درخت انجام نشده است.

برخي اهالی روستای دربید با بیان این که سرو كهن اين روستا از اهمیت بسیار بالایی به لحاظ زيست محيطي برخوردار است، به خبرنگار ايسنا – منطقه يزد، مي‌گويند: این سرو یکی از ارزشمندترین سرمایه‌های روستاي ديدني و پر جاذبه‌ي دربید محسوب می‌شود و حفظ این سرمایه از اهمیت بالایی براي اهالي برخوردار است اما اقدامی که اخیراً از سوی دهیاری انجام شده سلامت اين سرو باستانی را تهدید می‌کند.

آنها ضمن گلایه از این اقدام دهیاری تاکید می‌کنند: این سرو کهنسال بیش از ۲۵۰۰ سال قدمت دارد و یکی از كهنسال‌ترین سروهای دنیا محسوب می‌شود، از این رو نباید هیچ گونه اقدامی هر چند در راستای توسعه گردشگری منجر به آسیب رساندن به آن شود.

این در حالی است که «علی‌محمد دلاوری‌پور» دهیار روستای دربید ، با تاكيد به این که سرو دربید از جانب فعالیت‌های مرمتی دهیاری هیچ آسیبی نخواهد دید، می‌گوید: اواخر بهار امسال عمليات سنگفرش و سيماني كردن پيرامون شعاع چهار متري این سرو باستانی انجام شد كه اقدام مذكور نيز با نظارت ادارات کل میراث فرهنگی و بنیاد مسکن انجام گرفته است.

وی با بیان این که سایر خدمات عمرانی دهياري در اطراف درخت مربوط به مرمت دیواره‌های کناری بوده است، تصریح می‌کند: هرچند سنگ‌فرش مذكور در راستاي رفاه گردشگران انجام شده ولي اخيراً در راستاي حفظ سلامت اين درخت اقدام به جمع کردن سنگفرش‌ كرده‌ايم و در اين رابطه نيز هيچ گونه کنده‌كاری پای درخت نیز انجام نشد.

دهیار روستاي دربید در رابطه با اهمیت حفظ این درخت كهنسال به عنوان يكي از سرمایه ها‌ي این روستا، بیان می‌کند: دربید نه تنها یک روستای زیبا و قدیمی است بلکه یکی از روستاهای پرگردشگر محسوب می‌شود که در سال جاری نیز شاهد بازدید بیش از ۸۰۰ گردشگر در این روستا بودیم و از این رو اقدامی که به ضرر این روستا تمام شود از جانب دهیاری انجام نخواهد شد.

 

منبع:ایسنایزد

یزد زیست: سایت خبری محیط زیست | محیط زیست|حیات وحش | منابع طبیعی| اکوتوریسم|صنعت سبز