شما اینجا هستید
خبرهای مهم » تولید محصول کشاورزی پس از انقلاب در یزد ۱۴ برابر شد

رئیس سازمان جهاد کشاورزی یزد گفت: هم‌اکنون یک‌میلیون و ۶۲۰ هزار تن انواع محصول کشاورزی و دامی در استان به همت ۷۶ هزار بهره‌ بردار تولید می شود که این میزان تولید به برکت پیروزی انقلاب اسلامی نسبت به سال ۱۳۵۷ خورشیدی ۱۴ برابر افزایش دارد.

به گزارش یزدزیست ، سید جمال سجادی‌ پور در حاشیه بازدید از چند طرح کشاورزی ابرکوه با گرامیداشت دهه فجر افزود: سطح زیر کشت استان در سال ۱۳۵۷، ۲۰ هزار و ۸۱۹ هکتار بود که این عدد با ۶ برابر افزایش هم‌اکنون به ۱۱۵ هزار و ۸۱۵ هکتار رسید.
وی ادامه داد: : میزان تولیدات محصول زراعی استان از ۳۷ هزار و ۵۷۵ تن در سال ۱۳۵۷ به ۵۰۴ هزار و ۲۸۹ تن و در بخش محصول باغی از ۲۹ هزار و ۲۰۵ تن به ۲۵۱ هزار و ۴۲۱ تن رسید .
این مسئول ارشد کشاورزی استان اضافه کرد: با توجه به شرایط اقلیمی و تداوم خشکسالی عملکرد محصول کشاورزی با روش نوین آبیاری و علمی در واحد سطح افزایش‌ چشمگیری پیدا کرد.
وی بابیان اینکه ۲۲ درصد خیار سبز گلخانه‌های کشور در یزد تولید می‌شود، یادآور شد: هزار و ۵۵۰ هکتار اراضی استان به محصول گلخانه اختصاص دارد.
به گفته سجادی پور، از این میزان سطح زیر کشت سالانه ۴۶۰ هزار تن محصول گلخانه‌‏ تولید و علاوه بر تامین نیاز بازارهای داخلی به کشورهای روسیه ، عراق و حوزه خلیج‌فارس صادر می‌شود .
این مسئول بیان کرد: توسعه کشت محصول کم آبخواه و سازگار با شرایط اقلیمی استان مانند پسته، گلخانه‌ای، گیاهان دارویی، انار و خرما از دیگر دستاورد‌ها در چهار دهه گذشته است.
وی خاطرنشان کرد: یزد رتبه دوم تولید محصول گلخانه‌ای، جایگاه سوم تولید پسته، مقام چهارم تولید زردآلو و قیسی و مقام پنجم تولید انار ، جایگاه نخست تولید بلدرچین و کبک کشور را دارد که از دیگر دستاوردهای چهار دهه اخیر است.
سجادی پور در مورد فعالیت‌های آب‌ و خاک هم افزود: از سال ۱۳۶۸ تاکنون افزون بر ۲۰ هزار هکتار اراضی تجهیز و نوسازی شد .
وی ایجاد ‏‌هزار کیلومتر جاده بین مزارع، ساخت کانال آبیاری عمومی ، سه هزار کیلومتر لوله‌گذاری، ساخت ۲ هزار باب استخر ذخیره آب، مرمت و لایروبی ۳۰۰ رشته قنات‌ در سال ، تجهیز ۲۳ هزار هکتار اراضی به آبیاری نوین (تحت‌فشار، قطره‌ای، تیپ ) بخشی دیگری از خدمات قابل‌توجه جهاد کشاورزی بیان کرد.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی یزد با اشاره به رشد ۴۵ درصد راندمان کشاورزی از سال ۶۸ تاکنون اظهار کرد: ارتقا کار آیی مصرف آب به ۱٫۷ کیلوگرم محصول به ازای مصرف هر یک مترمکعب آب، یکی از بارزترین نتایج این اقدامات است.
وی ارتقاء ضریب مکانیزاسیون به ۱٫۶ اسب بخار در هر هکتار با نوسازی ناوگان ماشین‌های کشاورزی را یکی دیگر از دستاوردها در این مدت برشمرد.
به گفته رئیس سازمان جهاد کشاورزی یزد در چهار دهه پیروزی انقلاب، تولید دام و طیور ۹ برابر رشد کرد.
وی بیان کرد: سال ۱۳۵۷ میزان تولید محصول دامی ۴۸ هزار و ۶۸ تن بود که این عدد هم‌اکنون با فعالیت سه میلیون و ۴۹ هزار واحد دامی به ۳۹۵ هزار تن رسید .
سجادی پور راه‌اندازی ۷۱ مجتمع تولیدی و اشتغال‌زایی دام و طیور ، توسعه پرورش ماهی در استخرهای کشاورزی با تولید ‎‎هزار تن ماهیان سرد آبی و گرم ‎ آبی سالانه را از دیگر دستاوردها دانست.
وی با اشاره به صدور پروانه ۲۷۹ واحد بهره‏برداری کشاورزی در سال‌های اخیر اظهار داشت: تاکنون چهار میلیارد و ۲۱۷ میلیون ریال برای ایجاد چهار هزار و ۶۴۶ فرصت شغلی هزینه شد که هرچند ظرفیت اسمی ۹۵۲ هزار تن برآورد شد، اما ازلحاظ ظرفیت عملی شاهد تولید یک‌میلیون و ۱۹۸ هزار تن محصول در این حوزه هستیم .
سجادی پور با اشاره به صدور هزار و ۲۴۶ فقره جواز تأسیس از سال ۶۷ تاکنون افزود: ۲۰ درصد جوازها در قالب ۲۷۹ طرح مورد بهره‌برداری قرار گرفت که ظرفیت فرآوری و کاهش ضایعات محصول را به یک‌میلیون و ۱۹۸ هزار تن رساند و در این زمینه اشتغال چهار هزار و ۶۴۶ نفر فراهم‌ شد.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان با اشاره به آموزش‌های ترویجی به کشاورزان پس از پیروزی انقلاب تصریح کرد: ۳۹۲ هزار و ۱۷۶ روز آموزش، مهارتی و فنی و حرفه‌ای غیررسمی و ۳۱۵ هزار و ۹۴۰ روز آموزش‌ دیدند .
وی ادامه داد: همچنین در این مدت ۲۴۵ هزار و ۶۲۴ روز آموزش ویژه زنان روستایی ، ۳۹ هزار و ۷۶۶ روز آموزش ضمن خدمت کارکنان ، ۳۷ هزار روز آموزش علمی بهره‌برداران و ۲ هزار و ۳۷۰ نفر روز آموزش کاربردی در مقاطع کاردانی و کارشناسی ارائه‌ شده است.
این مسئول اضافه کرد: ارائه این خدمات آموزشی علاوه بر ارتقای دانش فنی و مهارتی بهره‌برداران و تربیت نیروی انسانی ماهر و متخصص حوزه کشاورزی به اشاعه یافته‌های علمی نوین در بین تولیدکنندگان کمک کرد و سهم قابل‌توجهی در افزایش ضریب پایداری و توسعه بخش کشاورزی استان داشت.
وی تصریح کرد: خودکفایی در تولید محصول اساسی زراعی یکی از مهم‌ترین و استراتژیکی‌ترین بخش‌های اقتصادی است که سرلوحه کار جهاد کشاورزی بوده و خواهد بود.
وی بابیان اینکه این سازمان درگذشته با عنوان جهاد سازندگی ، اقدام بسیار مطلوبی در راستای توسعه استان داشت، تصریح کرد: برخورداری ۹۹ درصد جمعیت روستایی بالای ۲۰ خانوار استان از نعمت روشنایی ، ۸۰ درصد به آب آشامیدنی سالم ، ۸۹ درصد به راه آسفالته و ۸۰ درصد از ابنیه بهداشتی، از عمده‌ترین فعالیت های این نهاد است.
زمین‌های قابل‌کشت استان ۱۷۰ هزار هکتار است که در حال حاضر به دلیل تداوم ۲ دهه پدیده خشکسالی ، کاهش بارندگی و توسعه کشت گیاهان کم آبخواه ، ۱۱۶ هزار هکتار آن کشت می‌شود.
استان یزد بر پایه سرشماری آبان ماه سال ۱۳۹۵، یک‌میلیون و ۱۳۸ هزار نفر جمعیت دارد که ۸۵ درصد در ۲۱ شهر و بقیه در روستاها و آبادی‌ها زندگی می‌کنند.

 

منبع:سازمان جهاد کشاورزی استان یزد

یزد زیست: سایت خبری محیط زیست | محیط زیست|حیات وحش | منابع طبیعی| اکوتوریسم|صنعت سبز