شما اینجا هستید
اخبار کوتاه » برگزاری همایش فرهنگ و مدیریت جهادی در شهرستان مهریز

همايش شهرستانی فرهنگ و مديريت جهادي به مناسبت چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب در تاریخ ۲۶ دی ماه در سالن آمفی تئاتر اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان مهریز برگزار شد.

به گزارش یزدزیست ، در این همایش که با همکاری ادارات تابعه و بانک کشاورزی شهرستان برگزار شد مدیر جهاد کشاورزی شهرستان ضمن خیر مقدم گفت: جذب دانش آموختگان برای فعالیت های کشاورزی با مشارکت بخش خصوصی جزو برنامه های مهم این اداره است و انجام فعالیت های ترویجی و پیگیری نیازهای جامعه هدف در منطقه با همکاری مسئولان انجام می شود و از تمام ظرفیت ها برای توسعه علمی کشاورزی استفاده می کنیم.

همچنین در این همایش رئیس سازمان جهاد کشاورزی یزد با گرامیداشت چهلمین سالگرد انقلاب اسلامی خاطرنشان کرد: بعد از تجربه ۴۰ ساله باید در کنار توفیقاتی که کسب کرده ایم، نقاط ضعف، غفلت ها و کم کاری ها را مورد توجه قرار دهیم. در مسیر توسعه، یکی از نقاط ضعف، عدم توسعه مشاغل خرد اقتصادی در روستاها است که موجب می شود روستاییان برای خرید اقلام ضروری خود به شهر مراجعه کنند.

وی با بیان اینکه حضرت امام خمینی (ره) همواره بر شعار ما می توانیم تاکید داشتند عنوان کرد: باید روی توان ملی تمرکز کنیم. روحیه جهادی به معنای خلق منابع از کوچکترین ظرفیت ها است. باید ظرفیت سازی شود و از مردم به عنوان بزرگترین تکیه گاه استفاده کنیم. در دوران دفاع مقدس، حضور مردم به عنوان نیروهای بسیجی و سپاهی درکنار ارتش دشمن را به عقب راندند و بعد از آن نیز در هر حوزه ای که از توان مردم بهره جستیم موفق شدیم.

سجادی پور در بیان ظرفیت های تولیدی دامی و زراعی قبل از انقلاب و در مقایسه با افزایش آن بعد از انقلاب تاکید کرد: تولیدات زراعی در سال ۵۷، حدود ۲۷ هزار تن بوده است که تا سال ۹۶ به ۵۰۰ هزار تن افزایش یافته است. تولیدات باغی در سال ۵۷، ۲۸ هزار تن بوده است طی بررسی های آماری تا سال ۹۶ به ۲۸۰ هزار تن یعنی حدود ۱۰ برابر افزایش داشته است؛ همچنین در تولید گوشت مرغ نیز قبل از انقلاب و در سال ۵۷، ۱۸ هزار تن بوده که تا سال گذشته به ۶۲ هزار تن رسیده است.

همچنین حجت‌الاسلام عبدالرضا محی‌الدینی امام‌جمعه مهریز طی سخنانی گفت: برداشت بی‌رویه آب به‌ وسیله حفر چاه‌های غیرمجاز منجر به نابود شدن هکتار‌ها زمین شده است که باید مسئولان با جدیت با این مسئله برخورد قانونی کنند.

وی ادامه داد: بسیاری از فارغ‌التحصیلان دانشگاه رغبتی برای انجام فعالیت کشاورزی ندارند و اگر مسئولین تدبیری نیندیشند، در آینده کسی جایگزین کشاورزان ما نخواهد بود.

در این مراسم از تعدادی کشاورزان و تولیدکنندگان محصول دامی و زراعی تجلیل شد.

 

منبع:سازمان جهاد کشاورزی یزد

یزد زیست: سایت خبری محیط زیست | محیط زیست|حیات وحش | منابع طبیعی| اکوتوریسم|صنعت سبز