شما اینجا هستید
بحران آب » نخستین طرح نوین آبیاری زیرسطحی در ابرکوه اجرا شد

مدیر جهاد کشاورزی ابرکوه می گوید: در چارچوب بهره‌وری بیشتر از آب‌های موجود، نخستین طرح آبیاری نوین زیرسطحی شهرستان با یک میلیارد و ۶۵۰ میلیون ریال سرمایه‌گذاری در ۷٫۵ هکتار اراضی روستای تقی‌آباد بخش بهمن اجرا شد.

به گزارش یزدزیست، مهدی غیب الهی افزود: توسعه آبیاری نوین با حمایت دولت در دستور کار قرار دارد و افزون بر ۹۰۰ میلیون ریال هزینه ها از محل کمک‌های بلاعوض دولتی پرداخت می شود.
وی یادآور شد: مصرف کم و توزیع بهتر آب، یکنواختی و جذب بیشتر، تبخیر پایین، آهکی‌شدن کمتر زمین ، امکان کار روی زمین و کاهش هزینه کارگر از مزایای طرح است.
غیب الهی افزایش راندمان آبیاری تا ۸۴ درصد، جلوگیری از رویش علف‌های هرز، تزریق کود و مواد غذایی موردنیاز به‌طور مستقیم به ریشه، جلوگیری از هدر رفت آب، حذف کود حیوانی و استفاده از کودهای کلاته و یا کودهایی با حلالیت بالا، کاهش هزینه‌های مصرف کود را از دیگر مزایای استفاده از آبیاری زیرسطحی ذکر کرد.
این مسئول بخش کشاورزی شهرستان تأکید کرد: آبیاری زیرسطحی بیشتر در باغ‌ها و برخی زراعت‌ها و در مناطقی با شیب های تند استفاده می‌شود .
وی بابیان اینکه این طرح در دهه فجر به بهره‌برداری می‌رسد، اظهار کرد: به‌زودی مرحله دوم اجرای آن در مزارع کشاورزی در ۱۰ هکتار اجرا می‌شود.
این مسئول محلی تأکید کرد: توسعه فعالیت‌های کشاورزی با بهره‌گیری بیشتر از روش آبیاری نوین و علمی در کاهش مصرف آب در دستور کار است.
غیب الهی اظهار کرد: برای استفاده بهینه از آب تاکنون سه هزار و ۵۰۰ هکتار آبیاری نوین قطره‌ای و تیپ در اراضی و باغ‌های ابرکوه اجراشده است.
وی بیان کرد: دولت در راستای توسعه طرح‌های آبیاری نوین با کمک‌های رایگان ، کشاورزان را کمک می‌کند، و هم‌اکنون در ۵۰۰ هکتار باغ‌ها و اراضی آبیاری نوین در دست اجراست.
مدیر جهاد کشاورزی ابرکوه از بهره‌برداران و کشاورزان خواست، برای صرفه‌جویی آب، پیشگیری از کاهش افت سطح آب‌های زیرزمینی و بهره‌وری بیشتر در بخش کشاورزی، مزارع و باغ‌های خود را به آبیاری نوین قطره‌ای ، بارانی و تیپ تجهیز کنند.
۳۵ درصد اشتغال شهرستان ابرکوه به کشت ۱۵هزار هکتار اراضی باغی و زراعی و فعالیت‌های دامداری و دامپروری وابسته است که هفت هزار و ۵۰۰ خانوار از این طریق امرارمعاش می‌کنند.
منابع آب‌های زیرزمینی ابرکوه عمدتاً از حوزه شمال فارس تغذیه می‌شود که به دلیل برداشت بی‌رویه در بالادست توسط کشاورزان استان خطر کم‌آبی و بی‌آبی ابرکوه را تهدید می‌کند .
مرکز شهرستان ۵۳ هزارنفری ابرکوه در۱۴۰کیلومتری جنوب غربی شهر یزد قرار دارد.

 

منبع:سازمان جهاد کشاورزی استان یزد

یزد زیست: سایت خبری محیط زیست | محیط زیست|حیات وحش | منابع طبیعی| اکوتوریسم|صنعت سبز