شما اینجا هستید
خبرهای مهم » ۸۵ تن محصول گیاهان دارویی در ابرکوه برداشت شد

مدیر جهاد کشاورزی ابرکوه با اشاره به افزایش ۱۵درصد سطح زیر کشت گیاهان دارویی شهرستان نسبت به سال ۹۶ گفت: در سال ۹۷، ۸۵ تن انواع محصول از ۱۳۰ هکتار زمین‌های زیر کشت منطقه برداشت شد.

به گزارش یزدزیست ، مهدی غیب الهی روز چهارشنبه در گفت‌وگو با ایرنا بابیان اینکه گیاهان دارویی از جمله زودبازده‌ترین محصول کشاورزی هستند از زعفران ، به‌لیمو، نعناع ، وفا ، شیرین‌بیان ، شوید ، زبره ، شنبلیله ، مرزنگوش و بادرنجوبه ازجمله این گیاهان یادکرد.
وی اظهار کرد: کاشت و توسعه گیاهان دارویی علاوه بر صرف جویی آب به‌طور متوسط در هر هکتار برای کشاورزان ۹۲ میلیون ریال درآمد دارد.
غیب الهی بیان کرد: برای تولید گیاهان دارویی ۲۰۰ تا ۵۰۰ میلیون ریال وام با همکاری بانک‌های عامل به متقاضیان پرداخت می‌شود.
به گفته وی گیاهان دارویی، حداکثر سه مرحله نیاز به آبیاری دارد و جزو گیاهان کم آبخواه به‌حساب می‌آید و می‌تواند به منابع آبی منطقه کمک کند و هم منبع درآمد مطمئنی برای کشاورزان باشد.
مدیر جهاد کشاورزی ابرکوه یادآور شد: برای توسعه و افزایش محصول علاوه بر آموزش کشاورزان، معرفی گونه‌های مقاوم و متناسب با شرایط اقلیمی منطقه در برنامه‌های کاری جهاد کشاورزی قرار دارد.
وی ادامه داد: این شهرستان ظرفیت‌های خوبی با توجه به تبعات خشکسالی و کم‌آبی و افت سطح آب‌های زیرزمینی برای توسعه کشت گیاهان دارویی و محصول گلخانه‌ای دارد.
بیش از ۳۵ درصد اشتغال ابرکوه مربوط به بخش کشاورزی است،، و در تولید برخی محصول مقام نخست و دوم را در استان یزد دارد.
آب موردنیاز ۱۵ هزار هکتار سطح زیر کشت شهرستان از ۶۴۸ حلقه چاه کشاورزی و ۱۱رشته قنات تأمین می‌شود که با مصرف این میزان آب ۱۹۰ هزار و ۲۰۰ تن محصول زراعی ، باغی در این شهرستان تولید می‌شود.
مرکز شهرستان ۵۳ هزارنفری ابرکوه در۱۴۰کیلومتری جنوب غربی شهر یزد قرار دارد.

منبع:سازمان جهاد کشاورزی استان یزد

یزد زیست: سایت خبری محیط زیست | محیط زیست|حیات وحش | منابع طبیعی| اکوتوریسم|صنعت سبز