شما اینجا هستید
اخبار کوتاه » کشت هیدروپونیک در برخی از مناطق استان یزد راه‌اندازی شد

رئیس سازمان جهاد کشاورزی یزد با بیان اینکه کشت‌های گلخانه‌ای انقلابی بزرگ در بحث آب و تولید همراه دارد افزود: کشت هیدروپونیک در برخی از مناطق استان راه‌اندازی شد.

یزدزیست / سید جمال سجادی پور در کارگروه سلامت و امنیت غذایی که در سالن حمیدیا استانداری یزد برگزار شد با اشاره به اینکه محصولات خیار سبز گلخانه‌ای استان یزد به کشورهای روسیه و حوزه خلیج فارس صادر می‌شود اظهار داشت: محصولاتی که به کشورها صادر می‌شود اگر با مشکلی روبه رو باشند، بلافاصله از سوی کشور مقصد برگشت خواهند خورد که در این راستا می‌توان گفت که محصولات گلخانه‌ای استان سالم و بدون هیچ مشکلی عرضه می‌شوند.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان یزد با اشاره به اینکه در دنیا محصولات سالم و ارگانیک را با سه برابر قیمت عرضه می‌کنند افزود: در این زمینه نیازمند فرهنگ سازی محصولات ارگانیک در سطح استان یزد هستیم که نقش صدا و سیما در این راستا بسیار مهم است.

وی با بیان اینکه در محصولات گلخانه به ازای هر متر مکعب آب، ۲۴ کیلو محصول برداشت می‌کنیم گفت: این محصول گلخانه‌ای در فضای باز، ۱ کیلو و نیم است و در کشت هیدروپونیک هر متر مکعب آب به ۴۰ کیلوگرم محصول برداشت می‌شود.

سجادی پور خاطرنشان کرد: کشت هیدروپونیک در برخی از مناطق استان یزد راه اندازی شده است و به ازای هر متر مکعب در شرایط اول ۳۸ هزار تومان درآمد دارد که به عنوان یک صنعت در حال پذیرش است و با توجه به این استان یزد یک استان کم آب است به این سمت حرکت می‌کنیم.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان یزد با بیان اینکه تنوع بخشی کشت‌های گلخانه‌ای بسیار خوبی در استان طی این سال‌ها شاهد هستیم تصریح کرد: با این کار می‌توان بهره‌ وری آب را بالا برده و کشت‌های گلخانه‌ای انقلاب بزرگی در بحث آب و تولید همراه دارد.

وی در پایان با اشاره به اینکه ۴۹ درصد تولیدات بخش کشاورزی استان با ۴ درصد آب مصرفی بخش کشاورزی صورت می‌گیرد اضافه کرد: گزارشی که در تهران در شورای آب کشور ارائه کردیم سبب شد که برنامه استان‌های یزد و خراسان رضوی را به عنوان برنامه‌های الگویی بپذیرند.

 

 

منبع:خبرگزاری تسنیم

یزد زیست: سایت خبری محیط زیست | محیط زیست|حیات وحش | منابع طبیعی| اکوتوریسم|صنعت سبز