شما اینجا هستید
خبرهای مهم » دولت ۱۰ میلیارد ریال برای مرمت ۱۱ قنات‌ ابرکوه کمک کرد

مدیر جهاد کشاورزی ابرکوه گفت: با اتمام مرمت قنات‌های شهرستان در سال جاری، دولت ۱۰ میلیارد ریال کمک رایگان برای لایروبی و مرمت ۱۱ رشته قنات‌ اختصاص داد.

مهدی غیب الهی اظهار کرد: این میزان کمک ، باهدف حفظ آب‌های موجود قنات‌ها هزینه شد و کشاورزان هم برای مرمت این تعداد قنات ۱٫۵ میلیارد ریال به‌صورت خودیاری در این طرح مشارکت کردند.
این مسئول بابیان اینکه طول قنات‌های شهرستان ۱۲۶ کیلومتر است، ادامه داد: دبی آب استحصالی ۱۱ رشته قنات حدود ۲۰۰ لیتر بر ثانیه است که تأمین‌کننده منابع آبی ۷۰۰ هکتار اراضی زراعی و باغی است.
این مسئول بیان کرد: در سال ۱۳۶۱ این شهرستان ۸۷ رشته قنات داشت که براثر افت سطح آب‌های زیرزمینی این تعداد در اواخر سال‌های ۱۳۷۸به ۴۲ رشته کاهش و به خاطر تداوم خشکسالی هم‌اکنون به ۱۱ رشته رسیده است.
غیب الهی ادامه داد: این شهرستان که به دلیل قهر۲ دهه خشکسالی و افت شدید سطح آب‌های زیرزمینی ، تداوم کشاورزی سنتی را با مشکل روبرو کرد ، کشاورزان باید با آبیاری نوین و روش‌های علمی در بهره‌وری آب تلاش مضاعف داشته باشند.
وی تصریح کرد: آبیاری نوین ، توسعه کاشت محصول گلخانه‌ای و کم آبخواه نظیر کاشت زعفران و پسته به کشاورزان توصیه می‌شود.
غیب الهی اظهار کرد: برای استفاده بهینه از آب در بخش کشاورزی تاکنون سه هزار و ۵۰۰ هکتار آبیاری نوین قطره‌ای و تیپ در اراضی و باغ‌های این شهرستان اجراشده است.
این مسئول بابیان اینکه دولت در راستای توسعه طرح‌های آبیاری نوین با کمک‌های رایگان ، کشاورزان را یاری می‌ کند، خاطرنشان کرد: امسال ۵۰۰ هکتار از باغ‌ها و اراضی برای تجهیز آبیاری نوین در دست اجراست.
۳۵ درصد اشتغال شهرستان به کشت ۱۵هزار هکتار اراضی باغی و زراعی و نیز فعالیت‌های دامداری و دامپروری وابسته است که هفت هزار و ۵۰۰ خانوار از این طریق امرارمعاش می‌کنند.
منابع آب‌های زیرزمینی ابرکوه عمدتاً از حوزه فارس تغذیه می‌شود که به دلیل برداشت بی‌رویه در بالادست توسط کشاورزان این استان خطر کم‌آبی و بی‌آبی این شهرستان را تهدید می‌کند .
مرکز شهرستان ۵۳ هزارنفری ابرکوه در۱۴۰کیلومتری جنوب غربی شهر یزد قرار دارد.

 

منبع:سازمان جهادکشاورزی یزد

یزد زیست: سایت خبری محیط زیست | محیط زیست|حیات وحش | منابع طبیعی| اکوتوریسم|صنعت سبز