شما اینجا هستید
بحران آب » ۲۴ هزار هکتار اراضی یزد به سامانه نوین آبیاری تجهیز شد

مدیر آب ‌و خاک سازمان جهاد کشاورزی یزد گفت: برای بهره‌وری هرچه بهتر منابع آبی تاکنون ۲۴ هزار هکتار از اراضی و باغ‌های استان به سامانه نوین آبیاری تجهیز شد.

به گزارش یزدزیست ، سید علی‌اصغر مصطفوی در حاشیه بازدید از طرح‌ های آب ‌و خاک بخش کشاورزی ابرکوه افزود: طرح آبیاری نوین از سال ۱۳۷۰ تاکنون با کمک‌های رایگان دولت و مشارکت کشاورزان اجراشده است.
وی اظهار داشت: با توجه به کاهش سطح آب سفره‌های زیرزمینی و تداوم خشکسالی، اجرا و توسعه طرح‌های آبیاری نوین در استان کم‌آبی مثل یزد ضروری است، کشاورزان و مسئولان تمامی مساعی خود را در این ارتباط به‌ کارگرفته اند.
این مسئول ادامه داد: دولت نیز امسال برای اجرای طرح‌های آبیاری نوین ۲۹۰ میلیارد ریال به‌صورت کمک رایگان برای یزد مصوب کرد.
مصطفوی خاطرنشان کرد: در صورت اختصاص کامل این مبلغ سه هزار و ۵۰۰ هکتار اراضی استان به سامانه‌های نوین آبیاری مجهز خواهد شد.
مدیر آب‌ و خاک سازمان جهاد کشاورزی یزد تصریح کرد: در اجرای این طرح سامانه یادشده شهرستان‌های خاتم، تفت و ابرکوه پیشتاز بوده و بیشترین اجرا را داشته‌اند.
وی ، استقبال کشاورزان از اجرای طرح نوین آبیاری را نسبتاً خوب ارزیابی کرد و یادآور شد: نبود ثبات و افزایش قیمت لوازم آبیاری نوین ، پایین بودن توان مالی کشاورزان برای پرداخت خودیاری و خرده مالکی کشاورزان از جمله چالش‌هایی است که در این حوزه دیده می‌شود.
این مسئول یادآور شد: در سال ۱۳۹۶ سه هزار هکتار اراضی زراعی و باغی استان به سامانه نوین آبیاری تجهیز شد.
وی بابیان اینکه هم‌اکنون سالانه ۸۲ درصد منابع آبی یزد به میزان ۹۲۲ میلیون مترمکعب در حوزه کشاورزی مصرف می‌شود ، تصریح کرد: بر اساس طرح تعادل بخشی سفره‌های آب زیرزمینی در یک برنامه پنج‌ساله بایستی این میزان به ۵۶۰ میلیون مترمکعب کاهش یابد .
مصطفوی با اشاره به اینکه، این استان ۱۸ سال با کاهش بارندگی ، آثار پدیده خشکسالی و کم‌آبی روبه‌روست خاطرنشان کرد: با اجرای سامانه‌های نوین آبیاری ظرفیت صرفه‌جویی حدود چهار هزار مترمکعب آب به ازای هر هکتار فراهم می‌شود.
این کارشناس ارشد بخش آب ‌و خاک کشاورزی یزد با توجه به تداوم دوره خشکسالی در سال‌های اخیر افزود: دولت برای تجهیز هر هکتار زمین‌های کشاورزی و سامانه‌های آبیاری موضعی ۱۳۰ میلیون ریال و سامانه کم‌فشار ۵۸ میلیون ریال کمک رایگان از محل اعتبارات سال ۹۷ پرداخت می‌کند.
این مسئول اضافه کرد: مبارزه با علف‌های هرز، امکان صرفه‌جویی در مصرف آب کشاورزی و انجام عملیات آبیاری با سایر عملیات زراعی و باغی ازجمله تغذیه و کود دهی مهم‌ترین مزایای آبیاری نوین است.
اراضی قابل‌کشت استان ۱۷۰ هزار هکتار است که به دلیل کم‌آبی ، تداوم ۲ دهه خشک‌سالی و تغییر الگوی کشت ، سطح زیر کشت به ۱۱۶ هزار هکتار کاهش یافت.
در ابرکوه باوجود بحران کم‌آبی از ۱۵ هزار سطح زیر کشت سالانه افزون بر ۱۹۰ هزار تن انواع محصول کشاورزی تولید می‌شود.
این شهرستان یکی از قطب‌های عمده تولید محصول کشاورزی یزد است و درآمد ۳۵ درصد جمعیت وابسته به فعالیت‌های کشاورزی ، دامداری و دام‌پروری است.

 

منبع:سازمان جهادکشاورزی یزد

یزد زیست: سایت خبری محیط زیست | محیط زیست|حیات وحش | منابع طبیعی| اکوتوریسم|صنعت سبز