شما اینجا هستید
خبرهای مهم » تولید فرآورده‌های پروتئینی ۱۵ درصد در یزد افزایش یافت

معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی یزد می گوید: با توجه به حمایت های دولت تدبیر و امید و رونق فعالیت های بخش امور دام در این استان، میزان تولید فرآورده‌های پروتئینی در هشت ماهه سال ۱۳۹۷، ۱۵ درصد نسبت به سال‌ قبل افزایش یافت.

به گزارش یزدزیست در حاشیه بازدید از چند مجتمع‌ دامداری ابرکوه بدون اشاره به میزان تولید در این مدت افزود: سالانه ۳۸۷ هزار تن انواع فرآورده‌ دامی و طیور توسط کشاورزان و دامداران تولید و روانه بازار مصرف می‌شود.

وی اظهار داشت: این میزان فراورده شامل ۲۸۲ هزار تن شیر خام ، ۱۸ هزار و ۵۰۰ تن گوشت قرمز ، ۵۸ هزار تن گوشت مرغ ، ۲۴ هزار تن تخم‌مرغ ، سه هزار و ۵۰۰ تن گوشت سایر ماکیان و ۲۴۵ تن عسل است.
این مسئول ادامه داد: سالانه علاوه بر تولیدات دامی، ۴۵۷ هزار تن فراورده‌های دامی خوراکی و غیرخوراکی شامل ۳۰۰ تن پشم، کرک و مو ، هزار و ۹۲۰ تن آلایش خوراکی و ۴۵۰ هزار تن آلایش غیرخوراکی شامل پوست و کود در استان تولید می‌شود.
معاون سازمان جهاد کشاورزی اضافه کرد: روزانه ۷۷۲ تن شیر خام در استان از ۱۳۰ هزار رأس گاو شیری تولید می‌شود و ۴۱۶ تن آن به‌عنوان مازاد بر نیاز استان در مناطق همجوار عرضه می‌شود.
سلیم با بیان اینکه ۶۶۰ واحد پرورش گاو شیری در استان فعال است ، یادآور شد: بخشی از شیر تولیدی برای فراوری در اختیار ۲۳ کارخانه لبنی یزد قرار می‌گیرد.
وی بیان کرد: بخشی از تولید شیر توسط دامداران به‌صورت سنتی فرآوری و محصول آن در داخل و خارج استان عرضه می‌شود.
این مسئول ادامه داد: در مناطق مختلف استان بستر خوبی برای تولید شیر فراهم است و افرادی که در این زمینه توانایی تولید پرورش گاوشیری و حتی پرواربندی را داشته باشند، می‌توانند برای اخذ مجوز به مدیریت جهاد کشاورزی ۱۰ شهرستان استان مراجعه کنند.
وی بیان کرد: یکی از بزرگترین واحد تولید فراوری مواد لبنی یزد با ۵۰ درصد پیشرفت فیزیکی و با ۱۴۰ میلیارد ریال سرمایه‌گذاری توسط بخش خصوصی در ابرکوه در دست ‌ساخت است .
این مسئول ادامه داد:این واحد تولیدی در موقع بهره‌برداری روزانه ۲۰۰ تن شیر را به مواد لبنی به‌ ویژه شیر خشک ، پودر، آب‌پنیر و پنیر یو اف فراوری می کند و با راه اندازی آن زمینه اشتغال ۲۰۰ نفر فراهم خواهد ‌شد.
وی بابیان اینکه سیاست جهاد کشاورزی استان جلوگیری از خروج شیر خام از استان در گلوگاه یزد- فارس است، یادآور شد: در حال حاضر ۲۸ واحد تولید انواع محصول لبنی با ظرفیت ۲۱۲ هزار و ۶۵۸ تن در استان فعال و زمینه اشتغال حدود هزار نفر مستقیما فراهم شد.
معاون سازمان جهاد کشاورزی یزد در ادامه با بیان اینکه سالانه در ایران بیش از هشت میلیون تن شیر تولید می‌شود، گفت: یزد بها وجود عرصه های بیابانی و محدویت منابع آبی جایگاه هجدهم تولید شیر را در کشور دارد.
استان یزد حدود سه میلیون واحد دامی و یک هزار و ۱۰۰ واحد پرورش طیور دارد.

 

منبع:سازمان جهادکشاورزی یزد

یزد زیست: سایت خبری محیط زیست | محیط زیست|حیات وحش | منابع طبیعی| اکوتوریسم|صنعت سبز