شما اینجا هستید
خبرهای مهم » سرانه زمین های کشاورزی یزد هزار متر است

رئیس سازمان جهاد کشاورزی یزد گفت: سرانه زمین های کشاورزی کشور به ازای جمعیت به ۲ هزار تا ۲هزار و ۴۰۰ متر رسیده که این عدد در این استان حدود یکهزار متر است.

به گزارش یزدزیست ، اراضی قابل‌کشت استان ۱۷۰ هزار هکتار است که به دلیل کم‌آبی ، تداوم ۲ دهه خشکسالی و تغییر الگوی کشت ، سطح زیر کشت به ۱۱۶ هزار هکتار کاهش یافته است.
سید جمال سجادی پور روز دوشنبه در مراسم روز جهانی خاک در دانشکده کشاورزی و منابع طبیعی دانشگاه یزد گفت: در سالهای گذشته در حفظ خاک و جلوگیری از کاربری زمین های کشاورزی غفلت های زیادی شده است.
وی با بیان اینکه شروع توجه به اهمیت بحث خاک به عنوان مهمترین بستر تولید از سال ۱۳۹۳ و تأکید مقام معظم رهبری در این خصوص بود ، افزود: تا پیش از این تاریخ بسیاری از قوانین حفظ کاربری زمین های کشاورزی روی طاقچه کتابخانه های ادارات خاک می خورد و مورد توجه نبود.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی یزد افزود: سرعت در تخریب و تغییر کابری زمین های کشاورزی همچون بحث آب بسیار بالا بود که از این دوره ، عزم مسئولان برای مقابله با آنها بیشتر شد.
سجادی پور تصریح کرد: عده ای معتقدند چون آب کم است باید زمین ها تغییر کاربری داده شوند که این نگاه غیرپایدار در کمیسیون های ماده پنج ، همچنان وجود دارد و به عنوان یکی از منابع درآمدی شهرداری ها تلقی می شود به گونه ای که ۳۰ تا ۴۰ درصد درخواستهای این کمیسیون در شهرها مربوط به همین موضوع است.
وی با بیان اینکه در ۳۱ استان و در حدود ۴۰۰ شهر و شهرستان کشور ، هر سال بهترین زمین های کشاورزی برای سکونت و صنعت ، تغییر کاربری داده می شود ، خاطرنشان کرد: این در حالی است که برای احیای هر سانتیمتر خاک حاصلخیز ، از ۳۰۰ تا یکهزار سال ، زمان نیاز است.
این مسئول با تأکید بر لزوم تغییر نگاههای در توسعه گفت: باید با دوری از مصلحت اندیشی و نگاه منطقه ای و بخشی در مباحث قانونی و اجرای آن ، به سمت نگاه توسعه پایدار گامهای جدی برداریم.
رئیس جهاد کشاورزی یزد تأکید کرد: باید به سمت بازگرداندن مواد عالی خاک و توجه به کشاورزی حفاظتی پیش برویم و کود شیمیایی را کنار بگذاریم.
سجادی پور با اشاره به اینکه بیشترین سطح زیرکشت کشاورزی مربوط به محصول گندم است ، افزود: باید نگاه جامع در تمام طرحها داشته باشیم تا به وضعیت امروز و کاهش جمعیت روستایی کشور و استان یزد دچار نشویم.
وی به گسترش صنایع در دشتهای اطراف یزد اشاره کرد و گفت: با وجود از بین بردن زمین های کشاورزی و منابع طبیعی ، همچنان برای توسعه فضای سبز این بخش های اقدام قابل توجهی نشده است.
زمین‌های قابل‌کشت استان ۱۷۰ هزار هکتار است که در حال حاضر به دلیل تداوم ۲ دهه پدیده خشکسالی، ۱۱۶ هزار هکتار آن کشت می‌شود.
سالانه افزون بر یک‌میلیون و ۶۲۰ هزار تن انواع محصول کشاورزی و دامی به همت ۷۶ هزار بهره‌بردار در این حوزه تولید می‌شود که شامل ۷۹۰ هزار تن محصول زراعی و باغی و ۴۵۰ هزار تن محصول گلخانه‌ای و ۳۸۰ هزار تن محصول دامی تولید می‌شود.
ایران رتبه نخست فرسایش خاک در جهان را دارد که عمدتا به دلیل بهره برداری های نادرست از خاک است.
زمین های قابل بهره برداری ایران حدود ۱۱درصد از کل زمین های کشور است به همین دلیل باید از تهدیدهای مخرب آن جلوگیری کرد.

 

منبع:سازمان جهاد کشاورزی استان یزد

یزد زیست: سایت خبری محیط زیست | محیط زیست|حیات وحش | منابع طبیعی| اکوتوریسم|صنعت سبز