شما اینجا هستید
خبرهای مهم » خرید ۸۴۵۰۰ تن محصولات کشاورزی و دامی يزدي‌ها توسط تعاون روستایی

مدير تعاون روستایی استان یزد از خرید بالغ بر ۸۴ هزار و ۵۰۰ تن انواع محصولات کشاورزی و دامی توسط شبکه تعاون روستایی و كشاورزي استان طي شش ماهه اول امسال خبر داد و گفت: اين ميزان در قیاس با مدت مشابه سال گذشته ۲۳ درصد رشد داشته است.

به گزارش یزدزیست ، «علی جهازی» در اين باره تصريح كرد: شبكه تعاوني‌هاي روستايي و كشاورزي با هدف حمایت از کشاورزان، کاهش نقش دلالان، کاستن فاصله تولید تا مصرف، انتقال ارزش افزوده محصولات کشاورزی به کشاورزان، واقعی شدن قیمت‌ها، افزایش انتفاع بهره‌برداران بخش کشاورزی و ایجاد تعادل در نظام تولید همه ساله اقدام به خريد محصولات كشاورزي از كشاورزان مي‌كند.

وي در ادامه شاخص‌ترين محصولات خريداري شده شبكه تعاون روستايي در نيمه اول امسال را شامل ۲۸ هزار و ۹۸۹ تن محصولات لبنی، سه هزار و ۹۵۳ تن مرغ، ۲۲ هزار و ۱۲ تن جو، ۱۷ هزار و ۵۳۱ تن انواع ذرت، چهار هزار و ۹۰۹ تن سویا، یک هزار و ۲۰۰ تن محصولات گلخانه ای و یک هزار و ۱۲۳ تن سبوس ذكر كرد.

جهازي در همين رابطه از خريد حمايتي بيش از یک هزار و ۱۰۰ تن شير مازاد مصرف دامداران يزدی در اين مدت نيز خبر داد و تصريح كرد: شیرخام توليدي خريداري شده با بار میکروبی کمتر از يكصد هزار، ۳٫۲ درصد چربی و سه درصد پروتئين به قیمت هر كيلو ۱۴ هزار و ۴۰۰ ریال از دامداران يزدي اخذ شد.

مدیر تعاون روستایی استان گفت: در استان یزد سالانه قریب ۲۲۰ هزار تن شیر خام تولید می‌شود که بخشی از آن در استان توزیع می‌شود و بخشی به کارخانجات لبنی سایر استان‌های همجوار ارسال می‌شود و در مجموع حدود ۱۲۰ هزار تن از شير خام توليدي استان مازاد بر مصرف بوده كه بخشی از آن که توسط کارخانه‌ها جذب نمی‌شود را تعاون روستایی با همكاري اتحاديه تعاوني كشاورزي دامداران استان به صورت حمايتي خریداری و پس از فرآوری و استحصال به پودر شیرخشک و خامه تبديل مي‌كند.

وي اضافه كرد: با همكاري اتحاديه شركت‌هاي تعاوني كشاورزي دامداران استان به صورت میانگین روزانه ۳۰ تن شير مازاد مصرف دامداران عضو خريداري شده است.

جهازي در پايان نيز يادآور شد: شبکه تعاون روستایی و كشاورزي استان یزد در سال جاري همچنين مقدار چهار هزار و ۸۹۹ تن گندم را به صورت تضميني از كشاورزان منطقه خريداري كرده است.

 

منبع:ایسنایزد

یزد زیست: سایت خبری محیط زیست | محیط زیست|حیات وحش | منابع طبیعی| اکوتوریسم|صنعت سبز