شما اینجا هستید
خبرهای مهم » کشاورزان ابرکوه نسبت به کشت گندم پاییزه تسریع کنند

مدیر جهاد کشاورزی ابرکوه از کشاورزان منطقه خواست با توجه به طرح خاموشی یک ‌ماهه چاه‌های آب کشاورزی نسبت به کشت پاییزه گندم تسریع کنند.

به گزارش یزدزیست ، مهدی غیب الهی افزود : با توجه به مصوبه شورای حفاظت منابع آب شهرستان ، برق چاه‌های کشاورزی ۲۶ آبان ماه جاری به مدت یک ماه قطع خواهد شد، لذا در این مدت گندم کشت‌شده بایستی ۲ دوره آبیاری شده باشد .
وی با تأکید بر اینکه کشاورزان بایستی هرچه زودتر نسبت به اتمام کاشت پاییزه گندم اقدام کنند، یادآور شد: بر اساس مصوبه شورای یادشده، طرح ۶۰ روزه خاموشی چاه‌ها در ۲ دوره ۳۰ روزه اجرا می‌شود.
به گفته غیب الهی در سال زراعی ۹۸ – ۹۷ سه هزار هکتار از اراضی ابرکوه به کشت گندم اختصاص دارد که با توجه به شرایط آب و هوایی و خاموشی چاه‌های کشاورزی هم‌اکنون در هزار هکتار اراضی گندم کشت‌شده است.
وی ادامه داد: مدیریت جهاد کشاورزی با تأمین یک هزار و ۵۰۰ تن کود شیمیایی و ۱۶۰ تن بذر گندم گواهی‌شده بهره‌برداران را در اجرای کاشت گندم حمایت می‌کند.
فرماندار ابرکوه هم اواخر شهریورماه امسال در بیست و هفتمین نشست شورای حفاظت منابع آب تأکید کرده بود: خاموشی ۲ سال گذشته چاه‌های کشاورزی آثار مثبتی در افزایش سطح آب‌های زیرزمینی منطقه داشت.
محمدکاظمی نسب اظهار داشت: از سال ۹۳ با اجرای طرح‌های آبیاری نوین و تغییر الگوی کشت و در سال ۹۵ با اجرای طرح خاموشی ۳۰ روزه و در سال ۱۳۹۶با اجرای طرح خاموشی ۴۵ روزه چاه‌ها و نصب سامانه کنتور هوشمند بر روی چاه‌ها ، مصرف آب در بخش کشاورزی با همکاری کشاورزان مدیریت‌شده است .
وی اضافه کرد: کاهش بارندگی و روند فزاینده افت سطح آب‌های زیرزمینی باعث شده است در کنار کم‌آبی، هجوم آب‌های شور از کفه ابرکوه به سمت آبخوان‌ها آغاز شود که شوری و تلخی آب چاه‌های کشاورزی را دوچندان کرده است.
رئیس اداره منابع آب ابرکوه نیز در همین نشست گفته بود: کشاورزان با نصب کنتور هوشمند و خاموشی چاه‌ها، همکاری خوبی در مدیریت برداشت آب داشته‌اند.
محمدعلی شرافت ادامه داد: یکی از راهکارهای مدیریت منابع آب، نصب سامانه‌های حجمی هوشمند بر روی چاه‌هاست که این طرح با همکاری مدیریت توزیع برق ابرکوه و با مشارکت کشاورزان از سال ۱۳۹۳ آغازشده است .
وی تصریح کرد: با نصب کنتورهای هوشمند استحصال آب از پنج هزار و ۳۰۰ لیتر بر ثانیه در سال ۱۳۹۴هم‌اکنون به سه هزار و ۵۰۰ لیتر بر ثانیه کاهش‌یافته است.
هفت هزار و ۵۰۰ خانوار کشاورز و روستایی در شهرستان ابرکوه فعالیت دارند.
آن‌ها سالانه از ۱۵ هزار هکتار اراضی زیر کشت ۱۹۰ هزار تن محصول کشاورزی و نیز با پرورش و نگهداری دام سبک و سنگین انواع فراورده‌های دامی تولید و روانه بازار مصرف می‌کنند .
مرکز شهرستان ۵۳ هزارنفری ابرکوه در ۱۴۰ کیلومتری جنوب غربی شهر یزد قرار دارد.

 

منبع:سازمان جهاد کشاورزی استان یزد

یزد زیست: سایت خبری محیط زیست | محیط زیست|حیات وحش | منابع طبیعی| اکوتوریسم|صنعت سبز