شما اینجا هستید
خبرهای مهم » جبران کمبودهای سازمانی با مشارکت شهروندان در محافظت از محیط زیست

اداره کل حفاظت محیط زیست استان یزد از استقبال علاقه مندان به طبیعت؛ به عنوان فرصت احیا زیستگاه ها و جمعیت های حیات وحش بهره گرفت.

به گزارش یزدزیست ، رئیس و اعضای کمیسیون کشاورزی ،آب و منابع طبیعی در مجلس شورای اسلامی در طی دو روز حضور در یزد از قرق های اختصاصی محیط زیست استان بازدید کردند.

مدیرکل حفاظت محیط زیست یزد در اولین نشست کاری با رئیس و اعضای کمیسیون کشاورزی ،آب و منابع طبیعی در مجلس شورای اسلامی گفت : تغییر اقلیم و خشکسالی و تخریب هایی که انسان در محیط خود داشته باعث شده جمعیت حیات وحش در مناطق کاهش پیدا کند، از این رو استان یزد نیز در بعضی مناطق با حذف یا کاهش جمعیت حیات وحش مواجه شد. بنابراین مشارکت مردمی را در امر حفاظت می طلبد و مشارکت مردم و بهره برداری خردمندانه می تواند کمبود سازمانی را جبران کند.

وی ادامه داد: اداره کل حفاظت محیط زیست استان یزد از استقبال علاقه مندان به طبیعت؛ به عنوان فرصت احیا زیستگاه ها و جمعیت های حیات وحش بهره گرفت و در نهایت با پیگیری موضوع، از ۵ قرق مصوب در شورای عالی حفاظت محیط زیست، سه قرق اختصاصی به نام های علی آباد چهل گزی، دربید و روباز، مجموعاً ۱۳۲۸۹۷ هکتار مساحت دارند و ۱/۸درصد از خاک استان را پوشش می دهند راه اندازی کرد.

گفتنی است است : قرق علی آباد چهل گزی به مساحت ۵۰۶۳۴ هکتار در غرب و جنوب غرب منطقه حفاظت شده کالمند بهادران و قرق روباز به مساحت ۶۳۴۸ هکتار، در شمال غرب منطقه حفاظت شده کالمند بهادران و مابین دو منطقه کالمند بهادران و شیرکوه قرار گرفته و به عنوان حائل و پشتیبان برای حیات وحش مناطق مزبور هستند. قرق دربید نیز به مساحت ۷۵۹۱۵ هکتار بخشی از زیستگاه یکپارچه و بهم پیوسته بافق- سیاهکوه است که یکی از کریدورهای مهم زیستی حیات وحش به ویژه یوزپلنگ آسیایی به حساب می آید. این قرق در غرب منطقه شکار ممنوع آریز بافق و پناهگاه حیات وحش دره انجیر قرار دارد و پشتیبان مناسبی برای این مناطق است.

 

منبع:اداره کل حفاظت محیط زیست استان یزد

یزد زیست: سایت خبری محیط زیست | محیط زیست|حیات وحش | منابع طبیعی| اکوتوریسم|صنعت سبز