شما اینجا هستید
حیات وحش » تقویت و توانمند سازی جوامع محلی داخل و حاشیه قرق های اختصاصی در اولویت کاری محیط زیست یزد

نیره پور ملائی ضمن بازدید از زیستگاه های قرق اختصاصی روباز واقع در حوزه استحفاظی شهرستان مهریز، به دوربین کشی در منطقه پرداخت.

به گزارش یزدزیست ، مدیرکل حفاظت محیط زیست استان یزد وضعیت زیستگاهی عرصه را مطلوب ارزیابی نمود و اقدامات انجام شده در راستای حفاظت از حیات وحش و زیستگاه ها در قرق های اختصاصی را قابل تقدیر دانست و عنوان نمود: امید است با استمرار فعالیت ها و تلاش های صورت گرفته بتوان بیش از پیش در راستای دستیابی به اهداف عالیه سازمان حفاظت محیط زیست گام برداشت.

وی در خصوص مطالعات انجام شده در خصوص قرق های اختصاصی گفت: در حال حاضر مطالعات ظرفیت برد تغذیه ای قرق های اختصاصی در شرف انجام است.در نظر است تا در سال های بعد، مطالعات طرح جامع مدیریت این قرق ها انجام و ضمن شناخت هر چه بهتر وضع موجود، بستر علمی دقیق تری برای بهره برداری پایدار از قرق ها فراهم گردد.

پورملائی افزود: بدیهی است موضوع تقویت و توانمند سازی جوامع محلی داخل و حاشیه قرق های اختصاصی در اولویت بوده است چرا که همه تجارب موفق جهانی در زمینه قرق های اختصاصی نشان داده، تنها با مشارکت همه ذینفعان و با توجه به ساختارهای اجتماعی- اقتصادی مرتبط با آن می توان به یک تعامل برد-برد دست یافت.

قابل ذکر است قرق اختصاصی روباز یکی از سه قرق مصوب استان یزد می باشد که از اواخر سال ۹۰ رسمیت یافته و ۶۳۰۰ هکتار وسعت دارد.این منطقه بخشی از زیستگاه های بینابینی منطقه حفاظت شده کالمند بهادران و منطقه شکار ممنوع شیرکوه را پوشش می دهد و از نظر کریدور زیستی وحوش، حائز اهمیت فراوانی است و در حال حاضر یک پاسگاه محیط بانی در عرصه وجود دارد که پایگاه و مقر اصلی دو قرقبان منطقه را تشکیل می دهد.

 

منبع:اداره حفاظت محیط زیست استان یزد

یزد زیست: سایت خبری محیط زیست | محیط زیست|حیات وحش | منابع طبیعی| اکوتوریسم|صنعت سبز