شما اینجا هستید
خبرهای مهم » پيش بيني برداشت ۳ تن شيره آنغوزه تلخ از اراضي مرتعي شهرستان بافق

رئيس اداره منابع طبيعي و آبخيزداري شهرستان بافق از برداشت ۳ تن شيره آنغوزه تلخ از اراضي مرتعي اين شهرستان توسط بهره برداران تا اواخر مهر ماه سالجاري خبر داد.

كمال كريمي گفت: با توجه به طرح اجرايي برداشت محصولات فرعي در شهرستان بافق، در سالجاري ۲۰۰ هكتار از اراضي مرتعي اين شهرستان جهت برداشت محصول آنغوزه تلخ در نظر گرفته شد و پیش بینی می شود تا پايان طرح ۳ تن شيره آنغوزه تلخ توسط بهره برداران جمع آوري شود.

وي ادامه داد: بهره برداران در ارديبهشت ماه اقدام به نشانه گذاري، اوايل تيرماه اقدام به كول گذاري و از اواسط تيرماه اقدام به تيغ زني و برداشت محصول نموده و اين روند تا اواخر مهرماه ادامه دارد.

كريمي تصريح كرد: در هر فصل، بوته گیاه آنغوزه تلخ ۱۰ بار تیغ زده می شود و متوسط برداشت شیره ۱۰۰ گرم از هر بوته است.

اين مقام مسئول با اشاره به اینکه صادرات این گیاه ارزآوری مطلوبی برای کشور به همراه دارد، خاطرنشان کرد: بخش زیادی از شیره تولید شده به کشورهای هند و افغانستان صادر می شود.

كريمي ادامه داد: در اواخر مهر ماه، بهره برداران با اجراي عمليات بيولوژيك به احياء، توسعه و غني سازي گياهان دارويي به روش كپه كاري و بذركاري به ميزان ۳۰۰ كيلوگرم بذر آنغوزه تلخ در ۲۰۰ هكتار از اراضي مرتعي شهرستان بافق مي پردازند.

وی با بیان اینکه این شهرستان ظرفیت های بالایی در زمینه تولید گیاهان دارویی به ویژه گیاه آنغوزه دارد، اظهار کرد: با شناسایی و ساماندهی این ظرفیت ها علاوه بر حفاظت از مراتع می توان به افزایش تولید و اشتغالزایی نیز کمک کرد.

در پايان رئيس اداره منابع طبيعي و آبخيزداري شهرستان بافق اظهار داشت: مجوز بهره برداري از گياهان دارويي و صنعتي در صورت مناسب بودن شرايط رويشگاه در شهرستان جهت برداشت محصولات فرعي چون: آنغوزه، كتيرا، زيره سياه، آويشن و … توسط كميته فني اداره كل منابع طبيعي استان صادر مي شود.

وي ادامه داد: در صورت كمبود بارندگي به منظور حفظ رويشگاه هاي محصولات فرعي مرتعي و جنگلي ( محصولات غيرچوبي) برداشت ممنوع و حمل محصولات مذكور، محموله توقيف و وفق قوانين مبارزه با قاچاق كالا با متخلفين و محموله بازداشتي برخورد مي شود.

گفتنی است شيره آنغوزه محصولی از طبیعت مناطق ایران تورانی است که به عنوان آفت کش در بخش کشاورزی به عنوان دارو در بخش پزشکی و دامپزشکی و به عنوان نگهدارنده غذا در صنعت غذاسازی به کار می رود.

 

منبع:اداره کل منابع طبیعی وآبخیزداری یزد

یزد زیست: سایت خبری محیط زیست | محیط زیست|حیات وحش | منابع طبیعی| اکوتوریسم|صنعت سبز