شما اینجا هستید
خبرهای مهم » حفاظت از منابع طبیعی یزد نیازمند نهادسازی مردمی است

به گزارش یزدزیست، رضا باقری فهرجی عصر امروز در نشست خبری که با محوریت اعلام اعتبارات صندوق توسعه ملی کشور برگزار شد اظهار داشت: بخشی از فعالیت‌های ما مربوط به اذهان عمومی و نگرش افراد است که رسانه‌ها در این زمینه مهمترین نقش را ایفا می‌کنند.

وی با اشاره به بخشی از پروژه‌های اجرا شده توسط اداره کل منابع طبیعی استان در حوزه آب‌خیزداری و حفاظت از منابع طبیعی گفت: مسائلی که الان پیگیری می‌کنیم در سه بعد شکل گرفته است.

معاون آب‌خیزداری اداره کل منابع طبیعی استان یزد تصریح کرد: ایجاد نگرش مناسب در تمام مردم نسبت به منابع طبیعی یکی از این سه بعد است که در دستور کار قرار گرفته و در عرصه دیگر به صورت تخصصی و با استفاده از تیم‌های تخصصی و کارشناسی فعالیت داریم.

باقری فهرجی با تاکید بر اینکه نگرش مردم باید به سمت درآمدها و اشتغال‌های غیرمبتنی بر آب و خاک سوق داده شود خاطرنشان کرد: این که همه نگرش مردم به استفاده از دو عرصه خاک و آب باشد مشکلاتی در حوزه منابع طبیعی به وجود می‌آورد و لازم است این تغییر به صورت ویژه اجرایی شود.

وی با اشاره به اینکه امروزه حفاظت از منابع طبیعی در جهان با استفاده از ظرفیت‌های مردمی و نیروی انسانی جامعه اجرا می‌شود خاطرنشان کرد: بحث نهادسازی در بین مردم به صورت تخصصی در حوزه منابع طبیعی و استفاده از ظرفیت سازمان‌های مردم نهاد موضوعی است که در این زمینه از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است.

معاون آب‌خیزداری اداره کل منابع طبیعی استان یزد ادامه داد: اگر بخواهیم یزد را حداقل در شرایط فعلی حفظ کنیم باید بحث ساختارسازی و نهادسازی در بین مردم برای حفاظت از منابع طبیعی را جدی بگیریم و از این ظرفیت به خوبی استفاده لازم را به عمل آوریم.

باقری فهرجی با تاکید بر اینکه الان نسبت به چندین سال قبل نوع بارش‌ها متفاوت شده و از برف به باران‌های فصلی تبدیل شده خاطرنشان کرد: بحث اجرای پروژه‌های منابع طبیعی در شرایط فعلی بارش‌ها بسیار مهم است و حتما باید به آن توجه لازم صورت پذیرد.

وی توجه به حق آبه‌های پایین و مدیریت روان‌آب‌های سطحی را یکی از مهمترین مسائلی دانست که امروزه در پروژه‌های آب‌خیزداری باید مورد توجه قرار گیرد و افزود: سعی شده این پروژه‌ها به گونه‌ای تعریف شود که نیاز مردم برطرف شود و در این زمینه است که بحث رسانه‌ها را مد نظر قرار داده‌ایم.

معاون آب‌خیزداری اداره کل منابع طبیعی استان یزد عنوان کرد: در ۱۱ حوزه آب‌خیزداری استان پروژه‌های مهمی تعریف کردیم که یکی از این حوزه‌ها به صورت ویژه در منطقه خاص خشک و کویری اجرا می‌شود تا به توانیم به وسیله آن از گونه‌‌های جانوری و گیاهی موجود در این محل و همچنین خاک منطقه حفاظت لازم را به عمل آوریم.

 

 

منبع:اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری

یزد زیست: سایت خبری محیط زیست | محیط زیست|حیات وحش | منابع طبیعی| اکوتوریسم|صنعت سبز