شما اینجا هستید
خبرهای مهم » تولید عسل در استان یزد سه درصد کاهش یافت

رئیس سازمان جهاد کشاورزی یزد با اشاره به کاهش سه درصدی تولید عسل نسبت به سال ۱۳۹۶ در اثر کاهش بارندگی ها ، گفت: در پنج ماهه سال ۱۳۹۷، ۲۳۹ تن عسل در ۴۵ هزار واحد کلنی تولید و روانه بازار مصرف شده است.

به گزارش یزدزیست ، سید جمال سجادی پور در گفت و گو با خبرنگار ایرنا در ابرکوه اظهار داشت: عسل تولیدی استان به علت برخورداری از رطوبت پایین و تنوع گونه های گیاهی در مراتع از کیفیت بسیار خوبی برخوردار است و علاوه بر مصرف داخلی بخشی از آن به استان های همجوار و کشورهای حوزه خلیج فارس صادر می شود.
به گفته وی توسعه مناطق روستایی، وجود باغ ها و اراضی کشاورزی استان با روش علمی و آبیاری نوین ، زمینه خوبی برای پرورش زنبور و تولید عسل است.
این مسئول با بیان اینکه ۵۶۶ نفر در صنعت پرورش زنبور عسل فعالیت دارند از شهرستان های تفت و مهریز به عنوان رتبه نخست و دوم و از شهرستان های ابرکوه و اشکذر نیز مشترکا به عنوان سومین تولید کننده عسل استان یاد کرد.
وی خاطرنشان کرد: ۶ هزار نفر مستقیما و غیرمستقیم در تولید عسل فعالیت دارند .
رئیس سازمان جهاد کشاورزی یزد پیشتر گفته بود که در پنج ماهه امسال، ۵۲۰ میلیارد ریال تسهیلات اشتغال پایدار در بخش کشاورزی به روستاییان استان برای اجرای طرح هایی شامل توسعه محصول گلخانه ای ، گیاهان دارویی ، پرورش دام سبک و سنگین با شرایط اقلیم خشک ، ایجاد مشاغل خانگی ، پرورش زنبور عسل و صنایع تبدیلی و تکمیلی پرداخت شد .
اراضی قابل کشاورزی استان یزد ۱۷۰ هزار هکتار است که به علت کمبود آب و تداوم ۲دهه خشکسالی، ۱۱۶ هزار هکتار آن به کشت انواع محصول زراعی و باغی اختصاص دارد.

 

منبع:سازمان جهاد کشاورزی استان یزد

یزد زیست: سایت خبری محیط زیست | محیط زیست|حیات وحش | منابع طبیعی| اکوتوریسم|صنعت سبز