شما اینجا هستید
خبرهای مهم » استفاده از کائولن جهت مبارزه با پسیل پسته

طرح تحقیقی ترویجی استفاده از کائولن جهت کنترل پسیل پسته در روستای اسلام آباد شهرستان اشکذر در حال اجرا می باشد.

به گزارش یزدزیست، طرح تحقیقی ترویجی استفاده از کائولن درکنترل پسیل پسته با همکاری مرکز تحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی استان یزد، در روستای اسلام آباد دهستان رستاق شهرستان اشکذر برگزار می گردد.

هدف از اجرای این طرح، ترویج و اشاعه طرح‌های تحقیقی ترویجی، آشنایی و انتقال یافته ‌ای تحقیقاتی به بهره‌برداران و تولیدکنندگان بخش کشاورزی با نتایج مثبت طرح‌های تحقیقی ترویجی، ارتقای دانش کشاورزی بهره‌برداران برای افزایش کمی و کیفی محصولات کشاورزی می باشد.

دکتر علی جعفری ندوشن، محقق این طرح گفت: استفاده از کائولن جهت کنترل پسیل پسته بیشتر جنبه ممانعت کننده دارد و در جاهایی که جمعیت خیلی بالا باشد ابتدا یک کنترل صورت گرفته و بعد محلول پاشی صورت می گیرد. این طرح ۲ ساله می باشد که قسمت اول در سال جاری انجام می شود و در سال بعد از ابتدای سال پاشش شروع می شود و با قسمت هایی که خود کشاورز مبارزه را انجام داده مقایسه می گردد.

وی افزود : محققان ادعا دارند که محلول پاشی کائولن چون جلوی تبخیر و تعرق بیش از حد گیاه را می گیرد، هم انس پسته بالا رفته و هم عملکرد افزایش می یابد و از طرف دیگر با عث کاهش استرس گیاه می گردد. که در انتها جهت اثبات این آیتم ها و همچنین آیتم های باغبانی بررسی های لازم صورت می گیرد.

سطح زیر کشت پسته در شهرستان اشکذر ۱۳۵۰ هکتار با میانگین عملکرد ۱۵۰۰ کیلوگرم می باشد.

 

منبع:سازمان جهادکشاورزی

یزد زیست: سایت خبری محیط زیست | محیط زیست|حیات وحش | منابع طبیعی| اکوتوریسم|صنعت سبز