شما اینجا هستید
خبرهای مهم » آغاز اجرای طرح مبارزه با آفت مگس ميوه مديترانه‌اي در یزد

معاون بهبود توليدات گياهي جهاد کشاورزي يزد با بیان این‌که بیش از ۹۰ درصد آفت مگس میوه مدیترانه‌ای در استان کنترل شده است، گفت: امسال ۱۲ هزار هکتار از باغات میوه استان یزد زیرپوشش طرح مبارزه با آفت مگس مدیترانه‌ای قرار گرفتند.

به گزارش  یزد زیست  به نقل از ایسنا، «سیدعلی‌محمد ضیاکاشانی» با اشاره به اجرای طرح مبارزه با آفت مگس میوه مدیترانه‌ای در استان،‌ اظهار کرد: امسال ۱۲ هزار هکتار از باغات ميوه استان از جمله باغات انار تحت پوشش اجرای این طرح قرار گرفتند.

وی افزود: با همکاري و همياري کشاورزان و در نتيجه اجراي موفقيت آميز اين طرح در سال گذشته آفت مگس ميوه مديترانه‌ايي در باغات استان تا بيش از ۹۰ درصد کنترل و ميزان خسارت‌ها به کمتر از ۱۰درصد کاهش يافته است .

معاون بهبود توليدات گياهي جهاد کشاورزي استان يزد در ادامه ميزان خسارت‌هاي ناشي از اين آفت در سال ۹۵ را ۶۰۰ ميليارد تومان دانست و گفت: در اين سال بيش از ۷۰ درصد محصول انار باغات استان و از جمله بيش از نيمي از انار شهرستان تفت بر اثر طغيان اين آفت از بين رفتند .

کاشانی تصریح کرد: امسال پيش بيني مي‌شود با توجه به اقدامات صورت گرفته و برگزاري کلاس‌هاي آموزشي و همراهي کشاورزان ميزان خسارت‌هاي اين آفت، ۹۵ درصد کنترل و پيشگيري شود .

«مرتضی فتاحی» ریيس اداره حفظ نباتات جهاد کشاورزي استان یزد ادامه داد: امسال ۱۳۱ مرکز پيش آگاهي براي شناسايي و رصد آفت در سطح شهرستان‌هاي استان ايجاد شده که به محض ورود آفت به باغات کار مبارزه اجرا مي‌شود .

این مقام مسئول اظهار کرد: پيش بيني مي‌شود امسال با اقدامات پيشگيرانه صورت گرفته کار مبارزه با آفت مگس ميوه مديترانه ايي در کمتر از يک هزار هکتار از باغات ميوه و از جمله انار در شهرستان‌هاي تفت، مهريز و يزد اجرا شود .

ریيس اداره حفظ نباتات جهاد کشاورزي يزد در پایان هزينه اجراي اين طرح در هر هکتار را يک و نيم ميلیون تومان اعلام کرد و تأکید کرد: براي اجراي اين طرح در سال جاري يک و نيم ميليارد تومان اعتبار نياز است.

 

منبع:سازمان جهاد کشاورزی استان یزد

یزد زیست: سایت خبری محیط زیست | محیط زیست|حیات وحش | منابع طبیعی| اکوتوریسم|صنعت سبز