شما اینجا هستید
اخبار کوتاه » صیانت از محیط زیست حرکت به سوی توسعه پایدار

آگاهی بخشی به مردم برای صیانت از محیط زیست و توانمندسازی جوامع محلی برای بهره وری اصولی از منابع طبیعی حرکت اصولی به سوی توسعه پایدار است.
به گزارش  یزد زیست ، محیط زیست به عنوان گنجینه ای خدادادی که هم بستر حیات بشر است و هم می تواند زمینه ساز بهبود معیشت جوامع محلی باشد از اهمیت زیادی برخوردار است.
صاحب نظران استفاده از مراتع برای کشت گیاهان دارویی را که منجر به افزایش درآمد جوامع محلی میشود برای جلوگیری از قاچاق چوب و چرای بی رویه دام ها ، راهبردی برای تحقق محیط زیست سالم می دانند.
راهکارهایی که افزون بر بهبود وضغیت اقتصادی روستائیان گره گشای صیانت از محیط زیست و کاهش آلایندگی های زیست محیطی است.
کارشناسان رهاسازی زباله ها در طبیعت، استفاده بی رویه از مراتع برای چرای دام، شکار گونه های حیات وحش، آتش سوزی در جنگل ها و مراتع و قاچاق چوب را از مهمترین تهدیدهای محیط زیست می دانند.

** موانع تحقق محیط زیست پایدار
مدیرکل حفاظت محیط زیست کهگیلویه و بویراحمد گفت: استفاده از ظروف یک بار مصرف یکی از عوامل تهدیدزا برای محیط زیست است به طوری که طبق پیش‌بینی‌ کارشناسان تا سال ۲۰۵۰ تعداد پلاستیک‌ها در اقیانوس‌ها بیشتر از تعداد ماهی‌ها خواهد شد.
محسن جعفری‌نژاد افزود: مهم‌ترین مشکل کنونی کشور در حوزه محیط زیست نهادینه نشدن مشارکت همگانی در حفاظت است.
مدیرکل حفاظت محیط زیست کهگیلویه و بویراحمد غلبه بر آلودگی پلاستیک به عنوان شعار روز جهانی محیط زیست در سال جاری مطرح است.
جعفری‌نژاد گفت:مدیریت صحیح پسماند پیشگیری از ورود شیرابه‌ها به آب های زیرزمینی از اولویت های جدی مسئولان در این عرصه است.
وی عنوان کرد: در دنیا هر دقیقه یک میلیون بطری آب آشامیدنی و سالیانه ۵۰۰ میلیارد کیسه پلاستیکی تولید می‌شود که ۵۰ درصد این‌ها دورریز می‌شود.
مدیرکل حفاظت محیط زیست کهگیلویه و بویراحمدگفت: در کشورهای پیشرفته بیش از ۲۰ درصد تفکیک زباله از مبدأ صورت می‌گیرد این در حالی است که در ایران تنها چهار درصد تفکیک زباله از مبدأ انجام می‌شود و در شهر یاسوج هم به دلیل نوع تغذیه مردم و تولید زیاد زباله‌های تر، میزان تفکیک خیلی کمتر از میانگین کشوری است.
مدیرکل محیط زیست کهگیلویه و بویراحمد اظهار داشت: زمانی دولت می‌تواند در حوزه‌های زیست محیطی موفق باشد که با همراهی مردم در تولید کمتر زباله و تفکیک از مبدأ به اقتصاد خانوارها کمک ‌شود.
جعفری‌نژاد عنوان کرد: در میان ۱۷ شهر استان کهگیلویه و بویراحمد هیچ شهری وجود ندارد که زباله‌ها را خوب مدیریت کند.
وی ابراز کرد: با توجه به پوشش جنگلی و بالا بودن سطح آب‌های زیرزمینی در استان کهگیلویه و بویراحمد، جانمایی و مکان‌یابی محل دفن زباله یکی از مهم‌ترین مشکلات در استان است.
جعفری‌نژاد میزان تولید زباله در شهر یاسوج را بالاتر از نرم کشوری دانست و عنوان کرد: باید برای مدیریت اصولی پسماند در شهر یاسوج، برنامه‌های پایدار و کلان تعریف شود.
وی با بیان اینکه همه سایت‌های دفن زباله پیش‌بینی شده در استان مجوز دارند، گفت: در سایت‌های پسماند دفن زباله به صورت بهداشتی انجام نمی‌شود که ضرورت دارد مدیریت شهری گام‌های اساسی‌تری در این حوزه بردارد.
جعفری‌نژاد ابراز داشت: یک سرمایه‌گذار پیگیر اجرای طرح بازیافت پلاستیک در استان است.
وی استفاده کیسه‌های پارچه‌ای را راهبردی اصولی برای کاهش زباله های پلاستیکی عنوان کرد.
جعفری‌نژاد به حوزه شکار و صید اشاره داشت و گفت: سازمان حفاظت محیط زیست در این حوزه بسیار جدی است.
وی بیان کرد: شهر یاسوج در جوار ذخیره‌گاه زیست‌کره دنا واقع شده که اهمیت بین‌المللی دارد و به خاطر نگاهی که امروز دنیا به زیست‌کره دنا دارد باید همه مردم باید در این حوزه با هم مشارکت کنند.
مدیرکل حفاظت محیط زیست کهگیلویه و بویراحمد با بیان اینکه با دامداران غیرمجازی که به طبیعت دنا آسیب می‌زنند برخورد می‌شود، گفت: یکی از مشکلاتی که به طبیعت و اقتصاد استان آسیب وارد می‌کند دامداری سنتی است که نه تنها به اقتصاد استان کمکی نمی‌کند بلکه به پوشش گیاهی آن آسیب می‌زند.
جعفری‌نژاد به بحث آتش‌سوزی در مراتع و جنگل‌های استان اشاره داشت و عنوان کرد: جوامع محلی برای پیشگیری از این اقدام مشارکتت بیشتری کنند.

** اقدامات انجام شده برای سالم سازی محیط زیست
مدیرکل حفاظت محیط زیست کهگیلویه وبویراحمد گفت: ۳۵ واحد تولیدی آلاینده زیست محیطی در این استان شناسایی شده که کارخانه های شن و ماسه حاشیه رودخانه بشار از جمله این واحدها هستند.
محسن جعفری نژاد افزود: ساماندهی این واحدهای تولیدی آلاینده با همکاری و هماهنگی سایر نهادهای ذیربط از جمله آب منطقه ای، منابع طبیعی و صنعت ومعدن ضروری است.

 

 

 

منبع:سازمان حفاظت از محیط زیست

یزد زیست: سایت خبری محیط زیست | محیط زیست|حیات وحش | منابع طبیعی| اکوتوریسم|صنعت سبز