شما اینجا هستید
خبرهای مهم » کشت گیاهان دارویی در ابرکوه به ۱۲۰ هکتار رسید

مدیر جهاد کشاورزی ابرکوه گفت: گیاهان دارویی از جمله محصولات کم آبخواه و با ارزش اقتصادی بالایی هستند که در سال زراعی ۹۷-۹۶ با ۲۰ هکتار افزایش، سطح زیرکشت آن به ۱۲۰هکتار در این شهرستان رسید.

به گزارش یزد زیست   ، مهدی غیب الهی افزود: با توجه به توسعه کشت محصولات کم آبخواه ،بهره وری بیشتر از آب مجازی ، ادامه خشکسالی و افت سطح آبهای زیرزمینی ، توسعه کشت گیاهان دارویی در دستور کار است.
وی این محصولات را شامل زعفران در سطح ۵۰ هکتار، نعناع فلفلی، شیرین بیان، به لیمو، شوید و شنبلیله ذکر کرد که از جمله گیاهان کم آبخواه به شمار می روند.
وی پیش بینی کرد: با توجه به ارزش افزوده بالا، کم آبخواه بودن آن و استقبال کشاورزان سطح زیرکشت گیاهان دارویی در سال زراعی آینده در ابرکوه به ۳۰۰ هکتار برسد.
وی با بیان اینکه توسعه کشت گیاهان کم آبخواه به ویژه دارویی و تغییر الگوی کشت در دستور کار است، تصریح کرد: با توجه به تداوم خشکسالی و افت سطح آب های زیرزمینی توسعه کشت‌ گیاهان دارویی نه تنها به منابع آبی منطقه کمک کند بلکه منبع درآمد مطمئنی هم برای کشاورزان است.
وی تاکید کرد: در حال حاضر آبدهی ۶۱۴حلقه چاه کشاورزی و ۱۳ رشته قنات از ۱۴۰میلیون متر مکعب سالانه به ۱۲۰میلیون متر مکعب کاهش یافت.
۳۵ درصد اشتغال مردم ابرکوه وابسته به فعالیت های دامداری و دامپروری است و هفت هزار و ۵۰۰ خانوار از این طریق امرار معاش می کنند.
سطح زیرکشت محصول زراعی و باغی شهرستان ۱۴هزار هکتار است و در سال های اخیر یک هزار هکتار از سطح زیرکشت آن کاهش یافت.
مرکز شهرستان ۵۳ هزار نفری ابرکوه در۱۴۰کیلومتری جنوب غربی شهر یزد قرار دارد.

 

منبع:سازمان جهاد کشاورزی استان یزد

یزد زیست: سایت خبری محیط زیست | محیط زیست|حیات وحش | منابع طبیعی| اکوتوریسم|صنعت سبز