شما اینجا هستید
عکس » برگزاری روز جهانی کوهستان و جلسه هم اندیشی جهت حفاظت عملی از کوهستان شیرکوه در یزد

به گزارش روابط عمومی اداره کل حفاظت محیط زیست استان یزد، محمدرضا علمی عضو هیئت‌علمی دانشگاه یزد با اشاره به اینکه در جمهوری اسلامی، حفاظت از محیط‌زیست وظیفه عمومی تلقی می‌شود، گفتآمایش سرزمین یک استراتژی برای رسیدن به توسعه‌ای عادلانه‌تر و انسانی‌تر است.

علمی با تأکید بر اینکه توسعه پایدار با به‌کارگیری امکانات فنی، ساختار و تشکیلات مناسب برای رفع نیاز نسل امروز و آینده به‌طور مستمر و رضایت‌بخش می‌کوشد، تصریح کرد: آمایش سرزمین یک استراتژی برای رسیدن به توسعه‌ای هرچه عادلانه‌تر و انسانی‌تر است؛ همچنین از مهم‌ترین خصوصیات آمایش سرزمین می‌توان به جامع‌نگری، کیفیت و سازمان‌دهی فضایی اشاره کرد و اهداف آن را در تعریف هرچه بهتر تعادل و توسعه خلاصه کرد.

در ادامه طالبی عضو هیئت‌علمی دانشگاه یزد با اشاره به اهمیت تولید آب در منطقه شیرکوه، گفت: اهمیت شیرکوه بر کسی پوشیده نیست اما با سرکوب کوهستان شیرکوه زیر لودرها و همچنین جایگزین شدن ویلاهای لوکس به‌جای درختان کهن‌سال از اهمیت این کوهستان هرروز کاسته می‌شود.

این استاد دانشگاه در ادامه تصریح کرد: سال‌های سال است که سمینارهای مختلفی در این راستا تشکیل می‌شود اما چرا هیچ‌یک از این‌ها خروجی مناسبی نداشته و سال‌به‌سال بر تخریب‌های محیط‌زیست افزوده می‌شود؛ همچنین تحقیقات جدید نشان می‌دهد انسان هم‌اکنون مهم‌ترین عامل فرسایش خاک‌های سطحی زمین محسوب می‌شود و نقش تخریبی آن در این زمینه از نقش عوامل طبیعی بیشتراست.

وی تغییر نگرش مردم و مسئولین را تنها راهکار مناسب برای حل این مشکل دانست و گفت تا تغییر نگرش در مردم جامعه صورت نگیرد هزینه کردن نتیجه ای نخواهد داشت و ادامه داد: در جامعه جهانی در بحث‌های مشارکت مردمی موضوع تغییر نگرش‌ها به‌خوبی جاافتاده است که ما هم نسبت به این مهم نباید از هیچ تلاشی دریغ کنیم؛ چراکه حفظ طبیعت در فلسفه وجودی انسان‌ها نهادینه‌شده است.

طالبی اضافه کرد: امیدواریم نگرش ها در راستای حفظ شیرکوه عوض شود و انتظار حمایت بیشتری از مسئولین در راستای مسائل زیست محیطی و بها دادن به کوهستان شیرکوه را داریم و اگر شیرکوهی نباشد یزدی وجود نخواهد اشت.

در ادامه ایران نژاد یکی دیگر از اساتید دانشگاه یزد اظهار کرد: نیمی از منابع آب شیرین دنیا از کوهستان‌ها تامین می‌شود در حالی که شیرکوه بیش از ۷۰ درصد از آب شیرین استان یزد را تامین می‌کند .

وی با اشاره به غنای گونه‌های گياهي شیرکوه، افزود: شیرکوه علاوه بر تامین منابع آب شیرین استان یزد، ۶۱۰ گونه از ۸۰۰ گونه گیاهی استان را در خود پرورش مي‌دهد که ۵۳۰ گونه از تعداد را گیاهان خودرو هستند و ۹۱ گونه‌ي آنها فهرست سرخ گياهان كشورمان است.

ایران نژاد کوهستان شیرکوه را یک پناهگاه تاریخی بازمانده دوران چهارم برای جوندگان ایران و یک جزیره ثبات در اقیانوس متللاطم فلات مرکزی ایران عنوان کرد و گفت اکنون با این شیرکوه چه کردیم؟

ایران‌نژاد در مورد آسیب‌های انسانی وارد شده به كوهستان شیرکوه، گفت: ایجاد باغ‌های بولدوزوری در مناطق مختلف شیرکوه که البته با هدف ایجاد فضای سبز ایجاد شده است، یکی از مهمترین آسیب‌هایی است که به بدنه شیرکوه وارد شده است .

وی ادامه داد: انواع ساخت و سازهای ناموزون و جاده‌هاي ماشین‌رو در دل شیرکوه نيز از دیگر اين آسیب‌هاست و ما با انتقال آب های چشمه های بالا دست شیرکوه رگ کوهستان شیرکوه را خشکاندیم.

ایران‌نژاد در پایان خاطرنشان کرد: اگر حمایت شهروندان و ذینفعان در کنار محیط زیست باشد قطعا این حفاظت به طور کامل انجام می شود و گفت :نامه‌های ارسالی به دفتر مقام معظم رهبری تنها امید مردم استان برای حفظ این منطقه است كه امیدواریم مثمر ثمر واقع شود.

همایش حفاظت از کوهستانها

همایش حفاظت از کوهستانها

یزد زیست: سایت خبری محیط زیست | محیط زیست|حیات وحش | منابع طبیعی| اکوتوریسم|صنعت سبز